Teleki Pál hátborzongató búcsúlevelét, Ady Endre szabadkőműveseknek címzett tagfelvételi folyamodványát, Bartók Béla Klebelsberg Kunóhoz intézett szabadságolási kérelmét, mi több, Adolf Hitler szignóját is közszemlére tették a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára új kiállításának rendezői. A tárlat az aláírás hét és fél évszázados evolúcióját meséli el.
Csaknem háromszáz éves fennállásának legpazarabb tárlatával várja a publikumot a műfajt eddig jobbára csak félhomályban gyakorló, azonban mostantól egy új szemléletet kialakító Országos Levéltár. A XXI. századi installációs kultúra jegyében megrendezett kiállítás húsz személyiség – művész, nagypolitikus, tudós, népnyúzó, illetve tömeggyilkos – alakját idézi meg saját kezűleg jegyzett dokumentumok, tárgyak és hozzájuk kapcsolódó kisfilmek segedelmével.
A kiállítás kurátorától, Németh László Sándortól megtudtuk: a tárlat az intézmény nyitottságát, kitárulkozási szándékát is tükrözi. Az Országos Levéltár mint a magyar emlékezetkultúra fontos színtere, igazi memóriaintézményként szeretne minél többet, minél többeknek és minél gyakrabban megmutatni az általa őrzött temérdek kultúrkincsből. Meggyőződésük, hogy ezzel tovább erősítik az intézmény társadalmi legitimitását, tehát az állampolgároknak azt a meggyőződését, hogy jó helyen vannak az adóforintjaik – közölte.
A pompás panorámavetítéssel körített kiállítás legkorábbi attrakciója egy I. (Nagy) Lajos király által szignált 1347-es adománylevél, címzettje egy korabeli úrfi elkötelezett nevelője, mellette az utókor által igazságosnak mondott Mátyás király saját kezű aláírását viselő elismervény látható 1481-ből, amely a délvidéki hadjárat költségeire felvett hiteleket összesíti. Megtekinthető a Dobó István, Mekcsey István, Pethő Gáspár, Zolthay István és Bornemissza Gergely névjegyével ellátott átirat, amelyből Nádasdy Tamás nádor az egri vár sikeres védelmének részleteiről értesülhetett, csakúgy, mint az Aradon alig harmincévesen kivégzett Leiningen-Westerburg Károly tábornok feleségéhez írott, 1849. október 6-i keltezésű búcsúlevele.