Oscar: független a nyerő

Tíz jelöléséből nyolcat váltott Oscarra Danny Boyle Gettómilliomos című drámája, A Benjamin Button különös élete tizenháromból csak hármat, azt is csak technikai kategóriákban - más szóval, a nagy hollywoodi stúdiók az idei Oscar nagy vesztesei.

A független produkciók Oscarja volt az idei, ez már a nominációknál egyértelművé vált. A legjobb film kategória jelöltjei között csak egyetlen igazi, nagyköltségvetésű film kapott helyet, a David Fincher rendezte Benjamin Button különös élete, amelyről egyes elemzők már a kezdet kezdetén kijelentették, hogy ez minden bizonnyal csak stratégiai okok miatt történhetett meg. Az tehát még nem fordulhat elő, hogy a stúdiók teljesen kiszorulnak a gáláról, az viszont már igen, hogy komoly elismerés nélkül távoznak onnan.

Az egyetlen kivétel A sötét lovag sikere a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában, de azt nyilván senki sem gondolja komolyan, hogy a közelmúltban tragikusan fiatalon elhunyt Heath Ledger díja a stúdióknak szólna. Viszont nekünk az a spekuláció sem szimpatikus, hogy pont a tragédia miatt ismerték el: Ledger igazi tehetség volt, halála óriási veszteség, ezt Jokerként nyújtott alakítása is alátámasztja.

Danny Boyle Gettó milliomos című drámája nyolc Oscart nyert, köztük a legjobb filmért és a legjobb rendezésért járót.

A film - amely a Legyen ön is milliomos! című tévés kvízjáték döntőjébe jutott, ám ott csalással vádolt földönfutó indiai fiatal férfi drámája - függetlenségét más sem bizonyítja jobban, mint hogy épp csak elkerülte az eleve DVD-re való kiadást: a tengerentúlon a forgalmazók zöme nem bízott ugyanis a mozis megjelenésben az ismeretlen indiai szereplők miatt, de végül a Fox Searchlight vállalta a disztribúciót.

A díjeső már nem volt nagy meglepetés, sőt mondhatni kötelező kűrök voltak, miután a film korábban szinte minden előzetes elismerést bezsebelt, köztük több Golden Globe-ot és Baftát.

Ugyanilyen karriertörténet lehetett volna Mickey Rourke-é is, ám az elemzők már a gála előtt napokkal úgy gondolták, hogy mivel az akadémia, azaz a szavazók többsége színész (és nem újságíró vagy kritikus), nem biztos, hogy ő a legesélyesebb az Oscarra, hanem sokkal nagyobb tekintéllyel bíró Sean Penn.

Penn mellett szólt még a „tematika" is: míg Rourke csak egy kiégett és visszatérni vágyó pankrátort alakít, Penn az amerikai politikai élet egy ismert figuráját, az 1970-as évek melegjogi aktivistáját, Harvey Milket. Bár Penn szemmel láthatóan meglepődött a győzelmén (ha csak nem ez is egy remek alakítás volt a részéről), lelkesen kampányolt az egynemű házasság ellen tüntetőkkel szemben, illetve Barack Obama mellett.

A női színészdíjak az esélyeknek megfelelően alakultak: Kate Winslet lett a legjobb színésznő, Penelope Cruz pedig legjobb epizodista.

Ha már mindenképpen meglepetést kell keresni az amúgy papírformaszerű és ennél fogva kissé unalmas díjátadón - amelyet az idei házigazda, Hugh Jackman ausztrál színész igyekezett feldobni egészen pazar musical-betétekkel, ami mindekképpen üdítő volt a korábbi évek humoristáihoz képest -, akkor azt a legjobb idegen nyelvű film kategóriájánál lehet megtalálni.

Azt még a szakma is biztosra vette, hogy az izraeli Ari Folman viheti haza az arany szobrocskát a Libanoni keringő című animált dokumentumfilmért, mégis a Távozások című japán film alkotói ünnepelhettek. Minden bizonnyal ennek a produkciónak a PR-osai voltak a legtalpraesettebbek, mivel az akadémia szabályai szerint csak az szavazhat, aki igazolni tudja, hogy látta a filmet. Komoly akadémiai nézettséget elérni pedig egy nem angol nyelvű film esetében több mint, nehéz. De aranyat érhet.

Ha ráhangolódott az Oscar-díjra, fejtse meg Oscar-kvízünket.

Legjobb film – Gettó Milliomos

Legjobb férfi főszereplő – Sean Penn

Legjobb női főszereplő – Kate Winslet

Legjobb férfi mellékszereplő – Heath Ledger

Legjobb női mellékszereplő – Penélope Cruz

Legjobb idegennyelvű film – Okuribito (Departures)

Legjobb animációs film – WALL-E

Legjobb dokumentumfilm - Man on Wire

Legjobb látvány, smink, vizuális effektus - Benjamin Button különös élete


 

Kate Winslet, Sean Penn, Penelope Cruz
Kate Winslet, Sean Penn, Penelope Cruz
Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.