A legnagyobb nagybányai kiállítás készül Kiskunhalason
A Bay-házaspár és a múzeumot működtető önkormányzat közti adományozási szerződés egyik kritériuma, hogy az intézményben építészeti és műszaki szempontból is méltó helyszínt kell teremteni a rendkívüli művészettörténeti jelentőségű anyag bemutatására legkésőbb 2016 végéig. A múzeum Dóka József kiskunhalasi építészmérnök munkája révén már el is készíttette az engedélyes terveket; a mintegy 200 millió forintos múzeumbővítési beruházás várhatóan a közeljövőben megkezdődik, állami és önkormányzati finanszírozásban.
A Bay-házaspár egyébként az 1980-as években kényszerült emigrálni Erdélyből, miután a Securitate, a Ceausescu-rezsim titkosszolgálatának hiábavaló beszervezési kísérletei után folyamatossá váltak az ellenük irányuló zaklatások.
„Az adományozással a kiskunhalasi múzeumban lesz látható a nagybányai művésztelep világát és alkotásait bemutató legnagyobb magyarországi állandó kiállítás. Az utóbbi évek kutatásai és a Bay-házaspár gesztusa révén háromszor annyi Thorma-képről van tudomásunk, mint korábban: 540-nél is több festményről tudunk, amelyek közül 320 mára legalább reprodukción ismert vagy megvan múzeumban, magántulajdonban" – mondta Szakál Aurél múzeumigazgató, művészettörténész.
Júniusban a témához kapcsolódóan mutatták be a Petőfi Irodalmi Múzeumban a Thorma János és a Bay-gyűjtemény című köteteket. Mindkettő Büki Barbara és Kovács Zita művészettörténész szerzőpáros munkája. A Thorma-kötet az életmű összes ismert alkotását, 542 tételt, a Bay- kötet pedig a gyűjtemény 222 műtárgyát tartalmazza.