Az ereklyét gyakran nevezik Szent István koronájának, bár biztosan tudható, hogy ez a fejék nem az, amellyel Szent Istvánt koronázták, mert az még a XI. században visszakerült Rómába.
|
Az első hiteles ábrázolás, amely 1553 és 1559 között készülhetett Forrás: Magyar Tudományos Akadémia |
Viszont a mai korona egy része akár lehetett is István fején: a felső, keresztpántos része a történészek feltételezése szerint a szentté avatott király fejereklyetartójának része volt, amelyet valamikor a XII. században rögzítettek ahhoz a bizánci eredetű abroncskoronához, a mai korona alsó részéhez, amelyet viszont (épp István elveszett koronáját pótolva) I. Géza viselt 1074-ben.
A koronatisztelet újjáéledése profán, szakrális és tudományos szinten is zajlik.
Része ennek az István, a király című rockopera, Székesfehérváron a nyári koronázási színjátékok sorozata vagy a korona köztéri alkotásként való megjelenítése: a mindeddig legnagyobbat ma állítják fel Szarvason.
|
A koronát ismét a magyar állami szuverenitás megtestesítőjévé tették Kovalovszky Dániel / Népszabadság/archív |
Egy fiatal történészcsoport Pálffy Géza vezetésével kutatja a korona 1526 utáni történetét, és számos új eredményt tárt fel. Egyebek mellett megtalálták a mai magyar koronás címer legkorábbi ábrázolását egy 1618-as koronázási országzászlón, amelyet II. Ferdinánd trónra lépésekor használtak Pozsonyban. Azt is tisztázták, hogy a Szent Korona első hiteles ábrázolása, amely 1553 és 1559 között készülhetett, nem a Fugger-krónikából való, hanem egy augsburgi városi történetírónak, Clemens Jägernek a Habsburgokról írott művéből.
Megjegyzendő, hogy az ábrázolaton a korona keresztje még egyenesen állt. Arra is találtak magyarázatot, hogy miért ferde ma. Szerintük 1638-ban III. Ferdinánd felesége, Mária királyné koronázásakor a koronaláda kulcsát elfelejtették a koronázásra elvinni, és a ládát titokban fel kellett feszíteni.
Valószínűleg a feszítővas sértette meg a keresztet.
Ekkor újra kellett gyártani a koronát rejtő belső tokot is, amit egy pozsonyi könyvkötő vállalt tíz forintért.