Mozgalmának elnevezése olaszul gyönyörűen hangzik (autostoricizzazione), de magyar fordítása sem marad el mögötte: öntörténetiesítés. Cavellini a mindannyiunkban élő önimádatot és személyi kultuszra való buja hajlamot tekintette fő eszközének, a cavellinizmust rendkívüli változatossággal művelve világ körüli utazási során.
Egyik kedvenc performansza például az volt, hogy fiatal lányok meztelen testére filctollal felírta az életrajzát. A Ludwigban egy lengyelországi akció képei láthatók, amint az ősz mester nagy műgonddal gyermekkori emlékeit írja egy varsói lány fenekére. A képen Cavellini a kemény munka ellenére boldognak tűnik, és a varsói lány is mosolyog.
A legérdekesebb az a nagyon szórakoztató elméleti háttér, amelyet kitalált magának. Tudatosan készült a Cavellini-centenáriumra, amely éppen az idén van. Már a nyolcvanas években legyártatott több ezermatricát, melyek az olasz zászló színeiből állnak, középen pedig a Cavellini 1914–2014 felirat olvasható.
|
Az öntörténetiesítés mintapéldája |
Az öncentenáriumhoz szorosan kapcsolódik a világhíressé válás tíz pontja, melyben olyan praktikus tanácsokat kap a néző, mint hogy „Nyilvánosan méltasd Cavellini öntörténetiesítését”, „Írass Cavellinivel a testedre”, „Szervezz egy Cavellini-kutatóközpontot”, esetleg „Írj egy könyvet, tanulmányt Cavelliniről”.
Cavellini Magyarországon is járt, miután bresciai otthonában meglátogatta Klaniczay Júlia és Galántai György, majd bekerültek mail art-, azaz levelezésművészeti rendszerébe. Cavellininek a világ minden táján voltak ilyen levelezőtársai, akikkel folyamatosan eszmét, valamint olyan művészeti alkotásokat cserélt, melyekben a levelezőpartnerek Cavellini személyiségére és munkáira reflektáltak. Az Hommage a Vera Muhina című performanszot 1980-ban, a Hősök terén mutatta be Cavellini, Klaniczay és Galántai.
A legendás Moszfilm Stúdió emblémája, a lendületesen előrelépő munkás férfi – parasztasszony páros azonban ezúttal nem sarlót és kalapácsot, hanem könyvet tart a kezében, jelezve a művészet hatalmát. Mindeközben a pózoló nő és férfi fehér ruhájára a ballonkabátos Cavellini egy filctollal a művészettörténet legjelentősebb figuráinak nevét írta fel.
Cavellini egyébként külön tíz ponttal készült magyarországi látogatására. A sok fontos gondolat között akad egy, amely egyszerű, mély őszinteségével szinte tarkón veri a nézőt.
Egy olyan ember ars poeticája ez, aki végigélt két világháborút, és bejárta a világ leghíresebb múzeumait, sőt még Andy Warhollal is találkozott.
Így hangzik: „Ha hideg van, fázom.”