Megnyugtató sablonok

Válogatott gyilkosok Forgalmazza a Fórum Hungary

Nem túl jó jel, ha egy akcióthriller előtt megjelenik a figyelmeztető felirat: igaz történet alapján. Hiszen ekkor már sejteni lehet, hogy epilógus gyanánt be kell érnünk majd néhány felirattal, amelyek tudatják: hősünk ma is boldogan él, ha él, a világ viszont időközben sem változott. Roszszabb viszont, hogy az életszagú történet ürügyén majd valamiféle tanulságot is megpróbálnak belegyömöszölni a filmbe, miközben úgyis az akció minősége, fordulatszáma, hitelessége dönt majd el mindent.

Mondom ezt úgy, hogy közben tudom, jól is fel lehet oldani mindezt. Például a Banki meló képes volt pikánsan, igen korhűen és izgalmasan feldolgozni Margit hercegnő afférját, illetve azt, hogy a nem túl apácai hozzáállás milyen hullámokat vetett a brit politikában és alvilágban. Azért is tolakszik ide a példa, mert a Bankimelóban is Jason Statham alakította a főszerepet. Vagyis még egy szempont kínálja magát az összevetésre.

Nos, jó hír, hogy a Válogatott gyilkosok nem utazik különösebb tanulságra, hacsak arra nem, hogy a világ tele van rosszarcú gyilkosokkal, de a kormányérdekek még ennél is csúnyábbak tudnak lenni, mert az olaj a világ motorja. Vagy valami hasonló. Gary McKendry filmje tehát épp anynyit moralizál, amennyit kell, és épp olyan sablonosan, ahogy kell, abban viszont mégiscsak jó, hogy felerősítse bennünk azt a közhelyes sejtelmet: ha működik valahogy a világ, hát valahogy így, ilyen piszkos játszmák mentén működik. Persze ebben sincs semmi új, és igazából a színésztrió sem tesz hozzá semmilyen új árnyalatot. Statham éppolyan faarcú gyilkológép, amilyen A szállító óta mindig is volt. De Niro épphogy csakmegvillan, Clive Owen esetében viszont az tart hosszabb ideig, hogy megszokjuk az amúgy korhű bajuszát, ami a jellemfejlődést is eltakarja kissé.

Sablon sablon hátán tehát, a szép arcú barátnőtől kezdve, aki természetesen a fi lm megfelelő pontján bajba kerül, a befejezésig nincs olyan cselekményelem, amelyre az eredetiség bélyegét gond nélkül ráüthetnénk, a film egésze valahogy mégis jól teljesít. Talán már azzal is, hogy nem bosszant fel, nincs a hiteltelenségig felturbózva benne minden, nincsenek szemfájdítóan gyors vágások, nem remeg idegesítően a kézikamera, a kaszkadőrjeleneteknek is közük van a fizikához, vagyis az újkori akciócsodákhoz képest maga a szegénység szaga árad az egész filmből, ám ez a kevés most épp elég. A

Válogatott gyilkosok arra jó ugyanis, hogy felébressze bennünk a nosztalgiát a régi vágású akcióthrillerek iránt, amikor még volt színe, szaga egynéhány jelenetnek, a gyilkosságnak még súlya volt, nem csak eggyel több statisztát húztunk ki fáradtan a listán. És igen, élet- és nem izzadtságszaga volt mindennek, ami ugyan szintén nem egy könnyű illat, de legalább nem fordítjuk el fintorogva a fejünket.

Messze nem éri el a klasszikusok szintjét tehát a dolgozat, de a Válogatott gyilkosok tipikusan az a film, amellyel kapcsolatban már a középszerrel is elégedettek vagyunk. Azzal, hogy megnyugtató módon működik, mellékhatások nélkül, az éhséget viszont csillapítja, akár egy gyors szendvics. Elhiteti velünk azt az illúziót, hogy néhány pillanatra bepillanthatunk a kulisszák mögé. És ez még akkor is jó, ha azzal maguk az alkotók is tisztában vannak, hogy nincs semmi titok a függöny mögött. Ez a világ már senkit sem képes meglepni. Sem piszokságában, sem ártatlanságában.

Jason Statham és Robert De Niro
Jason Statham és Robert De Niro
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.