Szélhámos
A nyolcvanas évek közepén, egy budapesti gimnáziumban a diákok emelték a magyar fakultáció témái közé Spiró György Ikszek című regényét. A harmincon innen is bölcs tanárnő engedett az „alulról jövő kezdeményezésnek”, és heteken át zajlott az egyre hevesebben izzó vita a szenvedélyes színházjáró tizenévesek és tanáruk között.
Spiró első nagy regénye, az Ikszek az 1810-es évek szétdarabolt Lengyelországában játszódik, főhőse Wojciech Boguslawski, a szélhámos zseni, aki a lengyel színjátszás kul tikus alakja volt. A szín házcsináló az Oroszországhoz csatolt, de lengyelek lakta Litvániába, Vilnába érkezik vendégszereplésre. A Tartuffe-öt kezdik próbálni, és ahogy a Mester egyre jobban belelendül, kiderül, méltó a Tartuffe alcíméhez – az Imposztorhoz, azaz a csaló, gazember, szélhámoshoz.
Major Tamás rendelte meg Spirótól, hogy személyére írja át az Ikszeket. Major Tamás, a magyar színjátszás emblematikus figurája, aki a szocializmus évtizedeiben magas beosztású pártfunkcionárius és meghatározó színész, rendező, színigazgató, azaz színházcsináló volt. Három évvel halála előtt Major vénülő Boguslawskiként magát is játszva, talán nemcsak a lengyel színház atyja legendájának, hanem saját mítoszának is fityiszt mutatott.
Az előadás sikerében Major és Boguslawski nyilvánvaló hasonlósága mellett tagadhatatlan szerepe volt annak, amit a puha szocialista diktatúra utolsó évtizedében az értő közönség szeretett, és az Imposztor közben tudott ki-, és összekacsintani. Most kideríthetjük, mennyire aktuális az örök, szembesülhetünk a korral, a szerepekkel és szereplőkkel, a mindenkori színházzal, és főként önmagunkkal.
A nyolcvanas évek közepén a gimnáziumi magyartanárnő nem volt rest, és elmesélte az akkoriban negyvenévesen fiatal írónak számító, tehát klasszikusnak még túl ifjú szerzőnek, hogyan vált tananyaggá. Spiró – állítólag – meglepődött, de nem történt meg a tizenévesek áhította író-olvasó találkozó. Január 26-án este az épp száz éve született Major Tamásra is emlékezve, ha virtuálisan is, de létrejöhet…
Top 5
1. Macskajáték
Az Örkény kisregényéből létrejött minimálszínház Pogány Judittal és Molnár Piroskával, az íróról elnevezett színházban január 22-én este hétkor.
2. Svejk
Személyes ismerősünkkel, a derék katonával a Budapesti Kamaraszínház Tivoliban találkozhatunk január 23-án este hétkor.
3. Apacsok
Bereményi Géza és Kovács Krisztina a hatvanas évek magyar indiánjairól írt darabot a színház felkérésére. Török Ferenc filmrendező első színházi rendezését január 24-én délután ötkor lehet megnézni a Radnóti Színházban.
4. Kétezerhetvenhét temetés
Edward Bond jövőképe január 24-én este héttől utoljára a Kamrában.
5. A hét asszonya
SzépRóza-monológok Parti Nagy Lajos Csákányi Eszternek írott egyszemélyes darabja január 26-án este fél nyolckor a Nemzeti Színház Kaszás Attila Termében látható.