Sola Fides
Igen, a politikáról van szó: Richard Dawkins új könyve, A legnagyobb mutatvány egyértelmű állásfoglalás az evolúció mellett, ami mára éppolyan politikai választóvonallá vált, mint a faji diszkriminációhoz való viszony vagy az influenza-védőoltás. Az evolúcióelméletet hirdetni – azon a globális színpadon, amelyen a világ egyik legismertebb tudományos bestsellerszerzőjeként Dawkins teszi – ilyenformán nem csekély bátorságot is igényel, hiszen az ember biztos lehet benne, hogy kivívja vele a különféle teisták és a tőlük támogatást remélő politikai csoportok haragját.
A szerző bátor ember, ugyanakkor nincs benne semmiféle düh a hívőkkel szemben: Dawkinst nem az Isten teremtette világ gondolata, hanem a csökönyös butaság bosszantja. Új könyvének legfőbb tanulsága, hogy az igazán nagy mutatvány talán nem is az evolúció, hanem a kreacionizmus és az intelligens tervezés tanainak tartós létezése és térnyerése. Mert elképzelhető ugyan, hogy az evolúcióra nincs közvetlen bizonyíték (amennyiben csak azt tekintenénk annak, ha egy új faj kialakulása a szemünk előtt zajlana le), de közvetett bizonyítékból a kihalt növények és állatok fosszíliáitól a genetikai rokonságot igazoló géntérképekig meglehetősen széles a választék. Az intelligens tervezés viszont ilyesmit nem tud felmutatni: sola Fides, azaz csak a hit szól mellette (meg persze az Írás, ha a Teremtés könyvét szó szerint értelmezzük).
Dawkins az evolúcióelmélet géntudományi, etológiai, örökléstani és egyéb bizonyítékaiból próbál egy logikus, az általános műveltség szintjén is értelmezhető rendszert alkotni. Erősen épít az alapoktatásból magunkkal hozott tudás morzsáira, minden állítást életközeli példákkal illusztrál, sok ábrát használ, és színesen, érdekesen, majdhogynem vidám hangulatban ír az élő világ (szerinte) igaz történetéről.
Közben olyasféle dilemmák felvázolásával igyekszik további gondolkodásra késztetni, mint például az ember és a csimpánz genetikai „közel állásának” kérdése: ha az állatvilágban úgy általában a nagyon közeli rokonság alátámasztására elfogadjuk a génkészlet nagyfokú egyezését (világnézettől függetlenül), akkor vajon a főemlősők és az ember esetében miért nem? A több mint 500 oldalas könyvhöz tárgymutató és részletes irodalomjegyzék is tartozik: akit A legnagyobb mutatvány nem győz meg, a bibliográfia alapján tovább kutathat írásos bizonyítékok után.
Top 5
1. Szemerkényi Ágnes: Szólások és közmondások (Osiris)
Egyszerűsített változat diákoknak.
2.Brigitte Hamann (szerk.) Kedves Jó Barátném!
(Európa) Ferenc József levelei Schratt Katalinhoz.
3. Ady Endre versei (hangoskönyv) (Kossuth)
Hegedűs D. Géza előadásában
4. Mirko Kovac: Város a tükörben (Magvető)
Danilo Kishez fogható horvát szerző regénye.
5. Nagy László–Szécsi Margit: Csodamalac/Eszem a gesztenyét
(Holnap) Két nagy költő
– férj és feleség – művei.