Meselényi utca

A Szitakötő sugallata szerint a tájékozott, művelt gyereknek nem ismérve a „stréberfej”.

A szitakötő egy édesvízben fejlődő, nagy szemű ragadozó rovar.

A Szitakötő egy folyóirat.

A kíváncsi gyerekek folyóirata. Az immár nyolc számot megért lapban mesék, versek, művészet- és kultúrtörténeti, történelmi, természettudományos ismeretterjesztő írások szerepelnek.

A Liget című ökológiai és irodalmi folyóirat alkotóinak húszéves álma vált valóra, amikor két évvel ezelőtt tavasszal megjelent a Szitakötő első száma. Az igényességben kompromisszumképtelen Horgas Judit, Levendel Júlia és Horgas Béla szerkesztésében évszakonként jelenik meg új lap. Céljuk az volt, hogy a minket körülvevő világot a tankönyvekétől eltérő, személyes írásokkal mutassák meg, teret adva a kételyeknek, és a kreatív gondolkodásnak. És ezt meg is valósították.

A gyerekeknek szóló irodalmi folyóiratban az irodalom nem a 21. században élő gyerekek számára gyakran nehezen érthető nyelvű klasszikus szövegeken keresztül jelenik meg. A kortárs mesék, novellák, vagy a Meselényi utcai versek különleges szereplői, történetük és végük kiszámíthatatlan. Logikájuk eltér a megszokott mesékétől, rendkívül szellemesek és komoly humorérzéket igényelnek. A Szitakötő sugallata szerint a tájékozott, művelt gyereknek nem ismérve a „stréberfej”, nem muszáj koravén szobasápadt könyvmolynak lennie. A számítógép sem ellenség, és a „digitális bennszülöttek” sem csupán felszínes, beszűkült fiatalok. A folyóirat önálló, a lapot kiegészítő, interaktív weblapját böngészve az is kiderül, hogy a Szitakötő nemcsak folyóirat, hanem pedagógiai program is, amely az iskolai oktatást kiegészítve tágítja a környezet fogalmát, így a természeti környezet védelme mellett a szellemi, erkölcsi értékekre is figyelmet fordít. A Szitakötő szerzői, és szerkesztői egyenrangú partnernek tekintik az olvasót, akit nevelnek, nem titkoltan, mégis észrevehetetlenül. És egyszer csak azon kapja magát a szülő, aki talán még veszi a fáradtságot, és belenéz a betűtengerbe, amellyel gyereke találkozik, esetleg este még le is ül az ágy szélére mesélni, hogy maga is egyre jobban várja, hogy kezébe vegye az igényes megjelenésű, szép képekkel, rajzokkal, reprodukciókkal gazdagított kiadványt. Gyerek és szülő együtt nézheti Derkovits, vagy Csontváry képeit, vehet részt időjátékban, nevethet a delfinen, aki nem tud mosolyogni, és barátján, aki viszont izgalmában – így a saját esküvőjén is – zselévé változik, és egyáltalán nem nehéz magát beleképzelnie a mesék szövevényébe.

A Szitakötő a kíváncsi gyerekek folyóirata. A sosem öregedő kíváncsiak lapja. Nem csak a gyerekeké…

Top 5

1. Játékvasút modellek

A 150 éves Märklin 300 játékvasútjait utoljára január 24-én lehet megnézni a Közlekedési Múzeumban.

2. Hangszersimogató

Rengeteg érdekes hangszert lehet kipróbálni az Ethnosound világzenei hangszerbolt jóvoltából január 23-án délelőtt 10-kor a Millenárison.

3. Végvári Tamás mesél

Január 23-án délelőtt 11-kor az Örkény István Színházban hallgathatjuk meg.

4. Süsü, a sárkány

Csukás István sárkányával a József Attila Színházban január 24-én délelőtt 11-kor, és délután 3-kor lehet találkozni.

5. Rozi az égen

Zenés űrsétán vehetünk részt bábokkal a Budapest Bábszínházban január 26-án délelőtt 10-kor.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.