Az égbe temetettek leszármazottai
Ezért Somos Péter - aki egyúttal a temető gondnoka is - úgy gondolta: amíg lehet, fényképeken örökíti meg az utókornak a temetőt. A kiállításra 26 fotót válogatott, és azt tervezi, nemcsak a hitközségben mutatja be, hanem kiállítótermekben, művelődési házakban, hogy minél többen megismerhessék azokat az értékeket, amelyek ma még fellelhetők a nyíregyházi zsidó temetőben.
Somos Péter úgy véli: ha egy temető gondozott, akkor lehet szép - márpedig ez téma egy fotós számára. Szakmai kihívásnak tekintette, amikor az első képeket elkészítette a temetőről. Megjegyezte: először dolgozott digitális géppel, amitől korábban idegenkedett, mert szerinte az így készült felvételek manipulálhatók, esetleg nem a valóságot tükrözik, s emiatt a felvétel készítője könnyen hitelét veszítheti.
A most 57 éves Somos Péter három éve költözött vissza Izraelből, ahol 23 évig élt Jeruzsálemben. Most Nyíregyházán újságot szerkeszt, s gondozza a temetőt. Tavaly izraeli egyetemistákból álló csoport járt itt, a kelet-magyarországi zsidó közösségek múltját és jelenét dokumentálták Nyíregyházán, valamint Debrecenben, Mádon, Tokajban, Nagykállóban. Nyíregyházán Somos Péter tolmácsolt nekik, szervezte a találkozóikat. Ekkor támadt az ötlete, hogy interjúkötetet ír. Alanyai a háború utáni évtizedben születettek, a túlélők gyermekei. A könyv nemrég jelent meg Nyírzsidók címmel.
A tárlat november 30-ig látogatható a Nyíregyházi Zsidó Hitközség Közösségi Házában (Nyíregyháza, Mártírok tere 6.) hétfőtől csütörtökig 8-14, vasárnap pedig 15-17 óráig.