A múmiák élete
Úgy tíz évvel ezelőtt azt találtam mondani: könyvnyomdába már nem fektetnék be. Most meg itt van ez a sorozat, és úgy érzem, ilyen könyveket száz év múlva is érdemes lesz előállítani. Szobrok, épületek, festmények, rajzok, ábrák, idézetek, magyarázatok pontosan és plasztikusan fölmutatják az elsüllyedt világot, amelyet a Corvina Hétköznapi történelem című sorozatának egy-egy kötete célba vett.
És ahogy kell: a francia Larousse kiadó ötletéhez a magyar hozzátette, amit lehetett, a megfelelő hazai szakértőkkel elkészíttette a mi albumainkat.
Történelem alatt a politika történetét értjük, kiegészítve némi gazdaságtörténettel meg egy kis személyiségtörténettel (bekukkantás – időnként inkább kukkolás – a fontos személyek életébe: a király, felfedező, hadvezér, politikus „mint ember”). Itt viszont a történelmi korok mindennapjai kerülnek szóba. Sok-sok rendkívül izgalmas és jól ábrázolható szelete az életnek, döbbenetes az összehasonlítás a mai világunkkal.
Például itt ez a megállapítás: „Szerencsére azért nem minden lakoma torkollott orgiába.” Azután ott van az óegyiptomi szerelem, együttélés, házasság, a hűtlen asszony vagy férj. S figyeljék csak ezt: „A házasság első évében a váláshoz nem szükséges különleges formalitás: csupán bizonyos összeget – kárpótlásként – kell fizetni a családnak. De lehetett írásbeli megállapodást is kötni, amely kimondta, hogy mindkét fél alapíthat új családot, és ilyenkor nem kellett hűtlenséggel vádolni a társat...”.
Lelkesen lapozgatok, és örülök, hogy milyen jól jön ehhez az a rengeteg falfirka, kép, múmia meg a hieroglifák megfejtése. Hoppá! Nem volna jobb egy CD vagy DVD? Könnyebben kereshetnék, gyorsabban jutnék egyik helyről a másikra, ránagyíthatnék a megfelelő részletre...?
De mennyivel szebb egy ilyen kötet, jó kézbe venni, simogatóak a lapjai, valóságos műtárgy. A könyv a múlt, a multimédia a jövő. Dönteni kellene végre. Nem tudok.
Hétköznapi élet a fáraók korában
(már megjelent: Hétköznapi élet Napóleon, Kádár János, a Napkirály, Horthy Miklós, Buffalo Bill, a kínai császárok, a Habsburgok (1741–1815), Mátyás király, Széchenyi István korában, és lesz még: Ferenc József korában) (Corvina)
Top 5
1. (Boldizsár Ildikó szerk.): Mesék életről, halálról és újjászületésről (Magvető) Felnőtteknek: „a mesékben a halál sem legyőzhetetlen ellenfél”.
2. Murányi Gábor: Lapmargó lábjegyzetekkel (Kiss József Kiadó) A jegyzetek jegyzetei, vannak, akik mindennek mögégondolnának. Például a szerző meg én.
3. Charlie Ayres: Kalandozás a művészet történetében (Göncöl–Saxum): Kezdőknek, gyerekeknek, hogy értsék kicsit a Mona Lisát.
4. Charles Darvin: A fajok eredete (Typotex) Világos fej, világos gondolatmenet: abból következtetett, amit megtapasztalt.
5. David Benedictus: Micimackó visszatér (Móra) A folytatás. És Révbíró Tamás fordította!