Micimackó és a pelearcú tinédzser
Micimackót és hű barátait nagyjából ismerjük, tehát egy rózsaszín, plasztikkal dombornyomott iskolatáska, amelyen Micimackó Malackát ölelgeti, nem szorul különösebb magyarázatra. De mi az, hogy Ben 10? Hogy Clone Stars? Ki az a Hannah Montana? Mi az ánti fene a High School Musical? A Camp Rock? Scooby Doo? Na ugye.
Kezdjük, mondjuk azzal, hogy Ben 10. Nos, ez egy rajzfilmsorozat a tévében egy kisfiúról, aki egy omnitrix nevű karóraszerű izé segítségével tízféle rettentő szörnyeteggé tud válni, ahogy azt az aktuális ellenszörny profilja éppen megköveteli. Idézet egy netes leírásból, amelyből lényegében minden kiderül: "az egész mese úgy kezdődik, hogy Ben órán ül és alig várja hogy kezdődjön a nyári szünet! Amikor kicsengetnek, rohan a buszhoz, nagyapjához. Először a Rashmore-hegyhez mentek és direkt vitte oda őket! Ben itt kapta meg az omnitrixet, amikor egy kis meteorszerűséget látott, ami lecsapódott a földbe! Odamegy és a kapszula automatikusan kinyíl. Benne találja az omnitrixet! Amikor hozzányúl, az gyorsan elkapja a kezét és összeolvad a DNS-ével! Aztán rájön, hogy különféle idegenekké tud átváltozni vele! először Lánglovaggá vált és ezáltal felgyújtotta az erdőt!" Stb.
Hannah Montana ellenben skizofrén bakfis egy amerikai sorozatból. Családjával Los Angelesbe költözött az isten háta mögül; valójában Miley Stewartnak hívják, ilyen minőségében átlagos 14 éves leányzó, aki az iskolában nem túl népszerű, ezért leírhatatlan keserveinek se vége, se hossza, tornaórán például rendre utolsóként választják be a csapatba - rosszabb, mint két hét Szarajevó 1993-ban, szóval tegye fel a kezét, aki cserélne vele. Na de viszont: közben senki sem tudja, hogy másik minőségében popénekes, igazi sztár, akit Hannah Montanának hívnak, parókákat hord és díjakat nyer, le a kalappal. Hallatlanul vicces, tanulságos történet.
The Clone Wars: animációs film, majd sorozat a Star Wars (Csillagok háborúja) nyomdokain, jedikkel és Yoda mesterrel. Szereplői a játékosztályokon legókivitelben kaphatók, a négycentis Darth Vader-báburól le lehet venni a sisakot, de jobb, ha nem tesszük, mert úgy, ahogy egy 7 éves kisfiú fogalmazott, "nagyon ijesztő".
High School Musical: film, könyv és minden elképzelhető egyéb, hogy mást ne mondjak, ágynemű, hogy mást is, ceruzahegyező. Három egymásba fonódó történet egy amerikai középiskolából, szerelmi szálakkal, kosárlabdával, jégtánccal, tehetségkutatóval, intrikákkal és valószerűtlenül szép tinédzserekkel, bár ne féljünk kimondani: az egyik fiúnak eléggé pelearca van.
A Camp Rock, miszerint Rocktábor tinédzserkörökben ugyancsak rendkívül népszerű film tavalyról, ugyancsak erős kereskedelmi háttérrel: a brand például zokni formájában is hozzáférhető. A beharangozó szerint "Camp Rock egy hely, ahol a tehetséges tinik kibontakozhatnak, és tovább növelhetik tudásukat. Mitchie Torres első nyarát tölti itt, de csupán egy feltétellel jöhetett el: anyjának segít a tábor konyhájában. Ezen a nyáron a híres énekes, Shane Gray is tanítani fog itt. Mitchie erről mit sem tud, de később mégis barátság alakul ki közöttük. Mitchie eközben eltitkolja, hogy ki is ő valójában, mert csak így illeszkedhet be a sikeresek és gazdagok közé. És itt kezdődnek a bonyodalmak..." Pontosabban nem, mert az igazi bonyodalmak az írószer osztályon kezdődnek, nekem elhihetik.
És végül jöjjön a jó öreg Scooby Doo, a megkerülhetetlen, aki szintén ott van minden tizedik hátizsákon, tolltartón, füzeten, vonalzón, tornazsákon, uzsonnás tatyón, higicsomagon. Scooby nagy testű rajzfilmkutya, egy tinédzserformációval utazik, főleg múmiákra, oszló zombikra, farkasemberekre és szellemekre, amelyekről a hallatlanul hátborzongató epizódok végén mindig kiderül, hogy gonosz kéz által távvezérelt robotok vagy haszonleső csalók. Vagyis voltaképpen egy igen okos, tudattágító, ismeretterjesztő projektumról beszélünk: kísértetek márpedig nincsenek, kedves gyerekek. A mesében se.