Ázsia aranya Budapesten?

Egy világviszonylatban is jelentős ázsiai művészeti gyűjteménynek nyílhat önálló múzeuma, talán már 2010 végén az Andrássy úton, mégpedig szinte szemben a már ott lévő Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeummal. A párját ritkító kollekció birtokosa Zelnik István üzletember, egykori diplomata, a Magyar Indokínai Társaság megalapítója. Mint ismeretes, Zelnik úr anyagilag támogatja egyebek mellett a magyar részvétellel folyó kohkeri régészeti kutatásokat is Kambodzsában.

A nyilvánosság előtt ritkán szereplő műgyűjtő kivételes keleti művészeti anyaga, mely állítólag a Hoppéval vetekszik, eddig csak szűk körben volt ismert. Hogy milyen jelentős anyagról lehet szó, azt jelzi az is, hogy publikálását a sorozat szerkesztője és a gyűjtemény kurátora, Jelen János, egykori vietnami nagykövet, ma az ELTE Délkelet-Ázsia Központjának irányítója, Zelnik Istvánnal közösen húsz kötetre tervezi. Ebből eddig három album jelent meg, angolul. Szerzőik között szerepel a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum volt és jelenlegi igazgatója, ami egyrészt az anyag rangját is jelezheti, másrészt pedig előre vetítheti a jó viszonyt a leendő és a már meglévő keleti múzeum között, az Andrássy úton. A már megjelent kötetekben a több mint ezer évvel ezelőtt, a mai Közép-Vietnam területén virágzó Tyám (angolul Cham) fejedelemségek aranykincsei, s a Vietnam partjai közelében elsüllyedt kínai kereskedelmi hajókról származó porcelántárgyak láthatók. A teljes gyűjtemény a délkelet-ázsiai térség tizenegy országát érinti Burmától Thaiföldön, Kambodzsán és
Laoszon át Vietnamig, illetve a szigetvilágba nyúló Malajzián, Indonézián, Szingapúron, a Brunei Szultanátuson és a függetlenségét nemrég kivívott Timor-Lesztén át a Fülöp-szigetekig.

Cham arany melldísz a X. századból
Cham arany melldísz a X. századból, 2009-08-07,

A múzeum leendő helyszínéről úgy tudjuk, még csak előszerződés köttetett. A kiszemelt épület az Andrássy út 110. alatti villa, amely a KOGART galéria szomszédja, s ez az épület is a galéria tulajdonosáé, a Zelnik Istvánnal baráti viszonyt ápoló Kovács Gáboré. A művészetpártoló bankár több alkalommal kinyilvánította szándékát, miszerint a környéken egy múzeumsziget jöjjön létre, s ennek része lenne a saját költségén felújításra kerülő épületben a Zelnik István-féle Délkelet-ázsiai Aranymúzeum is.

A villa múzeumi célra való átalakítása egyelőre a tervezésnél, s az engedélyeztetésnél tart. A kétemeletes épület nem műemlék, ennek ellenére a tervezéssel együtt teljes körű épülettörténeti kutatás is készül. Történetének említésre méltó fejezete, hogy egyes emlékezések szerint a háború után ebben a villában lakott Nagy Ferenc miniszterelnök. Többször változtattak rajta megépülte óta. Jelenlegi átalakításának alapvető szempontja a funkcióból eredő biztonság megteremtése, amely teljes külső és belső felújítással, s múzeumi célú térátalakítással járna. Egyebek mellett új főlépcsőházat terveznek az épületbe felvonóval, a felszín alá pedig egy teaházzal kombinált közönségfogadó- és kiállítószintet, amely kinyúlna az ázsiai növényekkel, tavacskával díszített, keleti hangulatú kert alá.

Úgy tudjuk, az Andrássy út 110. nem az első helyszín, amelyet a Zelnik-gyűjtemény bemutatására kinéztek, de az építészeti tervezés stádiumáig még egyik helyen sem jutottak el. Feltételezhető, hogy az együttműködés tartós lesz, s ha sikerül a megfelelő biztonsági szint megvalósítása az épületben, hosszú távú bérleti szerződés köttetik: melynek nyomán egy-két éven belül megnyílhat az aranymúzeum, amely nemcsak kiállítóhely, de a nálunk alig ismert régió egyik kutatóbázisa is lenne, s valószínűleg erősítené a szomszédos Hopp Ferenc múzeumra eső figyelmet is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.