A gyermekkönyvek kelendők

Az idei, 8. Gyermekkönyvnapokra az ígértnél valamivel kevesebb új könyv jelenik meg. Nagyjából harminc ifjúsági és gyerekkönyv lát napvilágot. A kiadók egy-két, legfeljebb három kötettel rukkolnak elő, többen azt nyilatkozták l apunknak: nem mondtak le a tervezett könyvekről, csupán nem egyszerre, a könyvhétre jelentetik meg őket, hanem elosztva az év hátralévő részében.

Így van ezzel a Móra Kiadó is, amely a korábbi évek hat-nyolc kötetével szemben most három új kiadvánnyal jelentkezik. Ezek közül kettő az elsősorban kiskamasz lányoknak szóló pöttyös sorozathoz tartozik. Az egyik az IBBY-díjas G. Szabó Judit Kristályszív akció című regénye, amelyben ismét a Kovács család középső lánygyermeke, Anikó keveredik humoros és izgalmas kalandokba, ezúttal Amerikában. Szintén egy kedvelt sorozat folytatása Balázs Ágnes könyve, a Lufi és a hajmeresztő szerelem, amelyet az idén IBBY-díjjal elismert Békés Rozi illusztrált. Harmadik könyvük pedig a fiúknak szól: Nógrádi Gábor Az öcsém zseni című regénye is folytatás, mégpedig A bátyám zseni című regényé. Merényi Ágnes, a Móra főszerkesztője azt mondja: őket is érinti a válság, de azt tapasztalják, hogy a gyerekkönyv az utolsó, amin a szülők spórolnak. Igaz, radikálisan újszerű köteteket a kiadók most nem mernek megjelentetni. A Móra is inkább a jól bevált könyvekre támaszkodik: a korábbival megegyező mértékben fogynak az oktatási segédanyagok (Gőgös Gúnár Gedeon, Ablak-Zsiráf, Mosó Masa mosodája), a régi klasszikusokat már csak nosztalgiából is megveszik (Fekete István, Varga Katalin), és kelendőek a humoros, kalandos, a mai fiatalok nyelvén íródott regények is, mint a már említett három könyv.

A Pozsonyi Pagony egyik újdonsága szintén folytatás: Berg Judit Rumini-sorozatának első kötete 2007-ben elnyerte az Év gyerekkönyve díjat. Sőt, ajánlott olvasmány lett: sok pedagógus felismerte, hogy segítségével a kisiskolások megszerethetik az olvasást. A sorozat Rumini és a négy jogar címmel most a harmadik kötetéhez érkezett, és a korábbi sikerekből kiindulva valószínűleg lesz még folytatása. Kovács Eszter alapító-szerkesztő szerint ugyan erre a területre is hatással van a válság, de az elmúlt években sokat fejlődött a hazai gyerekkönyvkiadás: egyre több a minőségi kötet mind a szöveg, mind az illusztrációk szempontjából, és egyre több a jó gyerekíró, aki komolyan veszi ezt a műfajt.

A most megjelenő könyvek listája is azt jelzi, hogy a kiadók törekednek a különleges, értékes kiadványok megjelentetésére. A noran például kiadja Lackfi János és Vörös István Apám kakasa című könyvét, amelyben a két költő mai világunknak megfelelő változatokat írt klasszikus magyar gyerekversekre. A General Press jelenteti meg Tótfalusi István Halhatatlan hősök című munkáját, amelyben 10 ősi történetet, köztük Gilgamesét, Rolandét, Parsifalét, Sámsonét meséli újra. Királylány születik címmel Boldizsár Ildikó írt új könyvet, Böszörményi Gyula pedig Emberke színe című gyerekkönyvével jelentkezik. Velünk lesznek a klasszikusok is, legyen szó történetről, mint a János vitéz, a Lehel kürtje, vagy szerzőről, mint Benedek Elek (Arany mesekönyv) vagy Móra Ferenc (Aranyszőrű bárány - Betlehemi csillag). 

A Pozsonyi Pagony egyik újdonsága szintén folytatás: Berg Judit Rumini-sorozatának első kötete 2007-ben elnyerte az Év gyerekkönyve díjat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.