Veszélyben az oktatás a táncművészeti főiskolán
Az MTF rektora, Szakály György szerint olyan mértékűvé vált a művészeti egyetemeket sújtó pénzügyi elvonás, hogy az már a fennmaradást veszélyezteti, ráadásul a nyugdíjas oktatókat érintő továbbfoglalkoztatási feltételek hatása is beláthatatlan.
2008 óta összesen 328 millió forinttal csökkent az intézmény állami finanszírozásának kerete. 2013-ban az előző évhez képest tíz százalékkal kevesebb a költségvetési támogatás. Idén a dologi kiadásokra szánt összegből csak a közüzemi számlákat tudja majd kifizetni az intézmény.
A középiskolai oktatást és a kollégium fenntartását már évek óta csak pluszforrások bevonásával lehet garantálni, mert az állam arra már nem ad. A főiskola bevételeinek másik része a nem államilag finanszírozott felsőoktatási helyek tandíjaiból és egyéb bevételekből áll. A fizetős oktatás félévenkénti alsó összegét viszont indokolatlanul olyan magas szinten határozta meg a kormányzat, hogy sokan azt már nem tudják megfizetni. Csak emiatt több tízmillió forint bevételkiesése volt az intézménynek az elmúlt évben. Az előzetes gazdálkodási adatok szerint a tanév második felében már nem jut elegendő pénz szakfelszerelésekre sem.
Beláthatatlan helyzetet teremtenek a nyugdíjas korúak továbbfoglalkoztatási szabályai is.
A dolgozói létszám tíz százalékát nyugdíjaznia kell az intézménynek, mert elmúlt 62 éves. Mivel helyükre felvenni mást nem lehet, óriási űr keletkezik a napi feladatok végrehajtásában.
Az öregségi nyugdíjas főiskolai oktatóknak (70 éves korig) viszont választaniuk kell a javadalmazásuk és a nyugdíjuk között. Ez az oktatók több mint egyötödét érinti. Többségük már most jelezte, nem tud lemondani a nyugdíjáról, mivel – a fennálló finanszírozási gondok miatt – az intézmény nem tudja pótolni a nyugdíj és a javadalmazás közötti különbséget.
Nem jobb a helyzet a 25 évnyi aktív táncosi pályát követő szakmai nyugdíj esetében sem. Az érintett oktatóknak is – a legújabb rendelet szerint – választaniuk kell a fizetés, valamint a szakmai járandóságuk között. Az MTF-en oktató balettmesterek zömét érinti valamelyik rendelkezés.
Mivel egy aktív táncos inkább táncolni akar, amíg lehet és nem tanítani, a harminc-negyven éves tapasztalattal rendelkező, nagy tudású szakemberek helyett nem lehet a szögről csak úgy leakasztani egy balettmestert, ezért előfordulhat, hogy nem lesz, aki bemenjen a balett-terembe – fogalmazott Szakály György a főiskola rektora.
Soros elnökként Szakály csütörtökre összehívta a Művészeti Egyetemek Rektori Széke tagjait is, hogy a művészeti oktatás aktuális helyzetéről tárgyaljanak.