Az új Krétakör körvonalai

Egy éve Schilling Árpád és Gáspár Máté újrarajzolta a Krétakört, amely így színházból művészeti műhely lett. A tervek ma három irányba mutatnak: kulturális szolgáltató cég létrehozása, előadóművészeti iskola alapjainak lerakása és egy fesztivál alapítása. A Krétakör a Pécs 2010EKF - programban is részt vesz.

Bármennyire sikert sikerre halmozott is a Krétakör Színház, 2008-ban vezetőjük, Schilling Árpád feloszlatta a társulatot. A Krétakör nevet megtartotta, és az ügyvezető igazgató Gáspár Mátéval, valamint egy teljesen új stábbal más irányba indult el. Hogy ez merre is mutat, arról szerda este meséltek az érdeklődőknek.

Új épületbe költöztek, a ferencvárosi önkormányzatnak köszönhetően - kedvezményes bérleti díjjal - bázist alakíthattak ki a Gönczy Pál utcában. Az elmúlt évet a Kurázsi papa, valamint a Made in China előadások, a Dunapart nevű - a Trafóval közös - kortárs előadóművészeti platform fémjelezte. A legnagyobb, több részes projektjük A szabadulóművész apológiája volt.

A hamlet.ws című produkciójukkal 2007ben kezdték meg iskolai programjukat, amelyet most a Káva Kulturális Műhellyel (is) együttműködve folytatnak. Júniusban megint újjáformálták a stábot, és augusztus óta hosszabb távra terveznek. Nem évadban mérik az időt, ahogy a színházaknál szokás, hanem évben - a támogatást is így kapják.
A Krétakör volt az első független műhely egyébként, amellyel a kulturális minisztérium közszolgáltatási szerződést kötött. A három évre szóló megállapodás 2010 végéig tart. Noha a megállapodásban 100 millió forintot ígért a tárca, a válság miatt ennek huszonöt százalékát elvették tőlük. Ez modellkísérlet, amely átláthatóbb viszonyt eredményez, mint a pályázat; a tapasztalatokat szívesen átadják más, kiemelkedő munkát végző független társulatoknak is.

A Krétakör ferencvárosi helyszínén nem akar befogadó színház lenni, sokkal inkább találkozóhely, labor, bázis. Együttműködésekben és önálló projektekben gondolkodnak. A folytatásra - 2012 végéig - háromféle tervük van. Egyrészt egy olyan szolgáltatási céget hoznának létre, amely megrendelésre is dolgozik a kulturális piacon. Mint például Kapolcson, ahol azt kérték tőlük, tíznapos minifesztivált csináljanak. Azt is elképzelhetőnek tartják Schillingék, hogy például egy iskola március 15i ünnepséget „rendel" náluk, közös munkát a diákokkal és a tanárokkal. (És mindez az intézménynek egy fillérjébe sem kerülne.) A második projekt egy előadóművészetek kutatásával foglalkozó iskola alapjainak lerakása lenne. A harmadik pedig egy újfajta, helyspecifikus, „egyszer látható" vándorfesztivál létrehozása.

Novembertől januárig a Krétakör Akadémia várja majd az érdeklődőket, megismerhetjük Dargay Marcell zeneszerző zenei kísérleteit, valamint Németh Gábor Péter dokumentumfilmjeit. Mindketten dolgoznak A szabadulóművész apológiája című projektből készülő DVDn. A Krétakör szeletet hasítana ki a Pécs 2010 - Európa Kulturális Fővárosa eseményből is. Ellenkulturális, városterápiás akciókat terveznek a hivatalos programban. Ez az épített örökségre és a helyi civil szervezetek bevonására épülne.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.