Programdömping a Himnusz napján

A magyar kultúra napján, pénteken az ország és a főváros számos helyszínén rendeznek különböző programokat, koncerteket, irodalmi esteket, filmvetítéseket, színházi előadásokat, tárlatvezetéseket arra emlékezve, hogy a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be a Himnuszt. BUDAPESTI ÉS ORSZÁGOS PROGRAMOK MEGYÉNKÉNT

Budapest

A magyar kultúra napjának előestéjén nyílik meg a Balassi Intézetben a magyar fotográfia nagy alakja, az MTI egykori munkatársa, Vadas Ernő életművét bemutató 110 év 110 kép című kiállítás.

Az Országos Széchényi Könyvtárban a "Látjátok feleim..." - Magyar nyelvemlékek a kezdetektől a 16. század elejéig című kiállításhoz kapcsolódva január 21-én nyílt napot rendeznek tudományos üléssel, könyv- és cd-bemutatóval, s az érdeklődők megismerkedhetnek az OSZK Nyelvemlék-honlapjával is. A rendezvény keretében a kiállítás egész nap ingyenesen látogatható, a beiratkozási díjból pedig 50 százalék engedményt biztosítanak.
Az OSZK ad helyet másnap - a magyar kultúra napján - az Öreg-szem, friss látás című kiállításnak is, amelyen a Magyar Fotóművészek Szövetségének Senior Alkotócsoportja mutatkozik be február 25-ig.

Az évfordulón Hiller István oktatási és kulturális miniszter állami elismeréseket és díjakat ad át a Szépművészeti Múzeumban.

A Bárka Színházban Cseh Tamásra emlékeznek, aki pénteken ünnepelné 67. születésnapját. A magyar kultúra napjára eső évfordulón kiállítás nyílik a tavaly augusztusban elhunyt Kossuth-díjas előadóművész festményeiből, rajzaiból, a Vívótermet Cseh Tamás-teremmé keresztelik át és emléke előtt esttel tisztelegnek számos neves színész, zenész részvételével.

A magyar kultúra napján, pénteken a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban adják át civil szervezetek az egyetemes és a magyar kultúra lovagja címeket. Az Uránia moziban ingyenes vetítésekkel is várják péntek délutántól másnap reggelig a közönséget. A műfajilag sokszínű kínálatban összesen 23 magyar film szerepel, köztük a Puskás Hungary, az Utolsó jelentés Annáról, a Made in Hungária, a Poligamy, az Utolsó idők, a Prima primavera, A legbátrabb város, a Rózsaszín sajt, A szíven szúrt ország, a Nem vagyok a barátod és a Szuperbojz. Bár az előadások ingyenesen látogathatók, belépőt kell váltani a pénztárakban.

A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Kapcsolatok címmel az ötvenéves Balázs Béla Stúdió képzőművészeti-zenei filmjeiből rendez vetítéssorozatot a Magyar Tudományos Akadémia
székházának Felolvasótermében. Az aulában pedig Zeneművészportrék címmel Fejér Gábor - Leonard Bernsteint, Doráti Antalt, Ferencsik Jánost, Fischer Annie-t, Kocsis Zoltánt, Lehotka Gábort, Szvjatoszlav Richtert, Schiff Andrást, Végh Sándort ábrázoló - fotóiból nyílik kiállítás.

A Duna Televízió a magyar kultúra napján indítja útjára új sorozatát, amely a magyar művészeti élet egykor tiltott zónájába kalauzolja a nézőket. Az Indexre téve stúdióbeszélgetések, filmbejátszások segítségével idézi fel az annak idején betiltott műalkotások és alkotóik sorsát, arra is keresve a választ, hogy ki lehet-e törölni a kulturális emlékezetből bizonyos darabokat. A sorozat önálló részt szentel majd a betiltott folyóiratoknak, a színháznak, drámairodalomnak - határon innen és túl. Az első adás vendége lesz Szörényi László irodalomtörténész, Bródy János zeneszerző-szövegíró, Szakolczai Lajos irodalomtörténész és Szabó G. Zoltán irodalomtörténész.
Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet az Ignácz Rózsa centenáriumi kiállításon rendhagyó tárlatvezetésre várja a látogatókat. Az erdélyi születésű író, színész, újságíró, meseíró és műfordító születésének századik, halálának harmincadik évfordulójára tavaly nyílt tárlathoz kapcsolódva bemutatják a Pro Print Kiadó gondozásában megjelent Ignácz Rózsa Emlékkönyvet is.

A Petőfi Irodalmi Múzeum a magyar kultúra napját a Kazinczy-kiállítás katalógusának bemutatójával és Borbély Szilárd Dea Debrecen - Kazinczy és Csokonai című darabjának előadásával ünnepli. A debreceni Csokonai Színház produkciója bepillantást enged a két klasszikus szerző életébe.

Az Alföld Művészeti Egyesület és az Irodalmi Műhely Csongrád az Országgyűlési Biztos Hivatalának Dísztermében hirdeti ki a Szárnypróbálgatók2010 nemzetközi pályakezdő költői pályázat eredményeit és adja át díjait.
A Marczibányi Téri Művelődési Központban Kiss Anna meséből, archaikus népdalból, balladákból, elfelejtett rítusokból táplálkozó versei szólalnak meg Gryllus Vilmos megzenésítésében, Becze Gábor, Gryllus Dániel, Gryllus Vilmos, Radványi Balázs, Szokolay Dongó Balázs és Gryllus Dorka előadásában.

A Polgárok Házában Benedek Elek, a híres mesemondó, lapszerkesztő, közéleti személyiség előtt tisztelegnek verses esttel születése - tavaly ünnepelt - 150. évfordulója alkalmából.

A Térszínházban Hervay Gizella erdélyi költő, író, műfordító emlékének szentel estet Szamosvári Gyöngyvér és Zanotta Veronika Levél a föld alól címmel. Ünnepi köszöntőt mond Grandpierre Attila.
Az Aquincumi Múzeumban a magyar kultúra napján mutatják be R. Facsády Annamária Aquincumi ékszerek című kötetét, s a szerző előadást is tart a római ékszerekről.

Baranya megye

Pécsett, Európa egyik idei kulturális fővárosában péntek este Hiller István oktatási és kulturális miniszter állami kitüntetéseket ad át, majd a Pannon Filharmonikusok előadásában Beethoven Hármasversenye hangzik el mások mellett a Liszt-díjas Kelemen Barnabás hegedűművész, a Kossuth-díjas Jandó Jenő zongoraművész, Várdai István csellóművész és Peskó Zoltán, az együttes zeneigazgatója és vezető karmestere közreműködésével.
Szombat este a pécsi Dominikánus Házban a kultúráról verses-zenés beszélgetés veszi kezdetét Bertók Lászlóval és a költő vendégeivel: Sólyom Katalin Jászai-díjas színművésszel, Czéh Dániellel, a Janus Egyetemi Színház tagjával, valamint a Szélkiáltó együttessel.

Komlón csütörtökön a Pécs-Baranyai Kulturális Szövetség közgyűlésével veszi kezdetét az idei a magyar kultúra napjához kapcsolódó eseménysorozat. A helyi Közösségek Házában 17 órakor nyílik a Mohácsi Junior Art Alapítvány és a Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület Cigány Képzőművészeti Stúdió közös kiállítása. Este a komlói színházban adják át a Pécs-Baranyai Kulturális Szövetség idei Nívódíjait.

Szigetváron pénteken a helyi zeneiskolában Paizs József polgármester átadja az idei városi Címerplakettet. A mohácsi Ifjúsági Centrum aulájában pénteken délután aki kedvet érez rá, felolvashatja kedvenc magyar irodalmi műveit, népdalokat vagy más magyar zeneszerzők műveit énekelheti, de lehetőség lesz a magyar néptáncok és hagyományos magyar népviseletek bemutatására is. A pécsváradi művelődési központban péntek délután könyvbemutatóval tisztelegnek a magyar kultúra napja előtt.

Békés megye

Békés megyében koncertekkel, kiállításokkal és irodalmi estekkel ünneplik a magyar kultúra napját. Az ünnep alkalmából több önkormányzat is elismeréséket nyújt át, egyebek mellett Békésen és Orosházán.

Békéscsabán például több mint 20 rendezvényt számlál az idei program, és gyakorlatilag az összes művelődési intézmény várja az érdeklődőket. A Munkácsy Múzeumban például újjáalakul a több mint 100 éve megszűnt Békésvármegyei Régészei és Művelődéstörténeti Társulat, a Munkácsy Emlékházban pedig Lonovics László festőművész kalauzolja a műterem látogatóit. Pénteken még egy "verskommandó" is járni fogja a várost, ugyanis a Jókai Színház szakközépiskolájának diákjai és a Csabai Színistúdió növendékei verselni fognak a város különböző pontjain.

Gyulán megnyílik a megyei levéltárban új, állandó kiállításként a vármegyei emlékszoba. A tavaly várossá avatott Medgyesegyházán a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című musicalt láthatják a mezőtúri DA CAPO Színjátszó Műhely előadásában.

Borsod-Abaúj-Zemplén megye 

Miskolcon a város legfiatalabb kulturális intézménye, a Művészetek Háza lesz a központja a magyar kultúra napja alkalmából szervezett rendezvényeknek.

A magyar kultúra napját nemcsak a magyar szerzők műveinek bemutatásával ünneplik a házban, hanem több napos kapcsolódó rendezvénysorozattal várják az érdeklődőket - mondta Juhász Rita intézményvezető szerdán az MTI-nek.

Mint kifejtette, az irodalmat vagy a táncot kedvelők mellett a dzsessz és a színház szerelmesei is megtalálják a kedvükre való programot. Példaként említette Háy János A Gézagyerek című istendrámáját a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának előadásában, amelyet a Művészetek Házában szombaton szokatlan körülmények között adnak elő a POSZT-díjas művészek.

A Magyar Állami Népi Együttes pénteken az egyik legszebb koreográfiáját, a Magyar Concertót hozza el az ünnep alkalmából a miskolci közönségnek. A fiatalokra, a gyerekekre és a családokra is gondoltak a rendezők, amikor csütörtökre a Guruló Színház A Pál utcai fiúk, vagy amikor január 28-ra a Háromszék Táncegyüttes Mátyás király ajándéka című előadását a Művészetek Házába hívták.

A januári újdonságok sorát gazdagítja az az új sorozat is, amely Csevegés címen január 29-én indul útjára, és havi rendszerességgel jelentkezik: Fodor János műsorvezető-szerkesztő kérdez, művész és közszereplő vendégei válaszolnak.

"Az új talkshow egyszerre csal mosolyt és könnyeket az arcra, szórakoztat és elgondolkodtat" - vetítette előre az intézmény vezetője.

Juhász Rita beszámolt arról is, hogy a műsorkínálton túl a megszokottnál kedvezőbb jegyárakkal várják a magyar kultúra rajongóit Miskolcon a Művészetek Házában.

Miskolcon, az Ady Endre Kulturális és Szabadidő Központban pénteken 16.30-tól szabadtéri fényfestéssel készülnek, ezt követi Czidor Ágnes festőművész kiállítása, majd magyar táncház színesíti a műsort. Este hétkor diákzenekarok találkoznak, ezt követően a Bohemian Betyárs szórakoztatja a vendégeket. A programot egy beszélgetéssel zárják, Magyar Gépmesék címmel a miskolci fiatalok és a vasgyár jövőjét taglalják - részletezte Hetei Boglárka, a központ kulturális menedzsere az MTI-nek.

A szintén miskolci II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtárban a magyar kultúra napja alkalmából csütörtökön délután fél 5-re várják a versek és a költészet kedvelőit, ugyanis bemutatják Szabó Bogár Imre A nagy folyam felé című verseskötetét. A rendezvényen részt vesz Cseh Károly költő, Jancsó Dóra színművész, Koncz Károly György és Szabados Ambrus előadóművészek, a házigazda Venyigéné Makrányi Margit, a megyei könyvtár igazgatója lesz. A belépés ingyenes.

Sajószentpéteren az idén két napon át ünneplik a magyar kultúrát a helyi Művelődési Központban. A hivatalos ünnepnap előtt - csütörtökön este 6-kor - Bródy János ad koncertet, amelyre elővételben minden jegy elkelt - mondta Sajó Attila, az intézmény igazgatója az MTI-nek. Pénteken, a magyar kultúra hivatalos ünnepnapján először egy kiállítás nyílik délután öt órakor a Sajómenti Népművészeti Egyesület alkotóinak zsűrizett kézműves- és népi iparművészeti munkáiból, majd a Művelődési Központ művészeti csoportjai lépnek színpadra. A műsorban a közönség formációs tánc, mazsorett és hastáncprodukciót, valamint harcművészeti bemutatót is láthat, emellett fellépnek a Sajógyöngye Népdalkör és a Musical Stúdió tagjai. Az estét a csoportok részére szervezett esti "táncparty" zárja.

Kazincbarcikán pénteken 17 órakor az Egressy Béni Könyvtár, Kulturális és Sport Központ színháztermében Német János, az Oktatási és Kulturális Minisztérium közművelődési főosztályának vezető tanácsosa mond ünnepi köszöntőt, majd elismeréseket és kitüntetéseket adnak át ez alkalomból - sorolta Maros Éva, a helyi önkormányzat szóvivője. Hozzáfűzte: este a Szentpéteri Csilla Trió koncertje várja ugyanitt az érdeklődőket.

 

Fejér megye

Fejér megyében, Székesfehérváron Kölcsey Ferenc országgyűlési beszédeinek felhasználásával szerkesztett műsorral tisztelegnek a magyar kultúra napja előtt pénteken este a Vörösmarty Színházban a teátrum művészei. A Bakonyi István, a helyi Vörösmarty Társaság elnöke által összeállított műsorban Kozáry Ferenc, Mihályfi Balázs, Tűzkő Sándor és Vasvári Csaba lép színpadra. A műsor második részében Erkel Ferenc Bánk bán és Hunyadi László című operájából hangzanak el részletek az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és énekes szólisták közreműködésével, Drahos Béla Liszt-díjas karnagy vezényletével.

A hagyományoknak megfelelően ez alkalomból köszöntik és kitüntetik a város kulturális életében kiemelkedő munkát végzőket. Az elismeréseket Warvasovszky Tihamér polgármester adja át. A székesfehérvári Öreghegyi Közösségi Házban csütörtök este Sebestyén Márta és Andrejszki Judit ad koncertet, majd Szegedi Csaba festőművész munkáiból nyitnak kiállítást.

Győr-Moson-Sopron megye

A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat - a Bartók Béla Megyei Művelődési Központtal közösen - pénteken, Győrben emlékezik meg a magyar kultúra napjáról; e rendezvényen adják át a Győr-Moson-Sopron Megye Szolgálatáért Díj Kulturális Tagozatának elismeréseit. Sopronban Kölcsey Ferenc szobrának megkoszorúzásával, Győrben a városi hangversenyközpontban, a Richter-teremben rendezett ünnepséggel emlékeznek meg a jeles napról.

A kultúra mecénása díjat pénteken adják át első ízben Győrben. A díjat tavaly alapította Wendler Attila Győrött élő operaénekes, a Magyar Állami Operaház vezető tenoristája és Szinetár Miklós Kossuth-díjas rendező. A díjazott személyét az ünnepségen hozzák nyilvánosságra, az elismerést olyan magánszemély kapja, aki a jelenlegi gazdasági helyzetben is felkarolja a magyar kultúrát. A díjazottnak a kultúra mecénása címmel járó kisplasztikát, Hefter László üvegművész alkotását adják át az ünnepségen.

Pest megye

Biatorbágyon a település és környéke folklórkincsét mutatják meg a közönségnek a péntek esti ünnepi műsorban, míg másnap délelőtt Mini mindentudás egyeteme címmel a 2002 és 2006 között a környéken végzett ásatások eredményeiről számolnak be.

Ráckevén pénteken ifjúsági versmondó versenyen mérhetik össze tehetségüket három korosztályban a diákok. A mozirajongóknak Bacsó Péter A tanú című filmjét vetítik, a képzőművészet iránt érdeklődőket pedig a helyi Keve Galériába invitálják Kaintz Regina ötvösművész kiállítására. Másnap Engyel Gábor természetfotóiból nyílik tárlat a Kísérleti Galériában, majd az "aprók" táncával és kézműves foglalkozásokkal zárul a kétnapos ráckevei rendezvénysorozat.

Vácott a magyar kultúra napján a Madách Imre Művelődési Központ színháztermében tartott ünnepi gála keretén belül több, az évfordulóhoz kötődő kitüntetést adnak át az arra érdemeseknek.

Érden a Magyar Írószövetség részvételével szintén a helyi művelődési központban zajlanak a megemlékezések. Az este 7 órakor sorra kerülő ünnepi műsort követően Azt meséld el, Pista címmel Örkény István életét hozza "testközelbe" Mácsai Pál. Szombaton este a világhírű Experidance társulat lép fel.

Gödöllőn rendhagyó zenés estre invitálják a nézőket január 24-én 15 órára a helyi Szentháromság-templomba. Eperjes Károly Kossuth- díjas színművész tolmácsolásában a XX. század istenkereső költőinek művei elevenednek meg az Igazat mondd, ne csak a valódit címmel.

Kókán a helyi Művelődési Ház és Sportcsarnok ad otthont a kultúra napi, elsősorban a magyarság szerepét hangsúlyozó rendezvényeknek. Délelőtt egyebek mellett a felső tagozatos diákoknak szánt rendhagyó irodalom óra érdemel figyelmet. A Mit jelent magyarnak lenni Magyarországon és az elszakított területeken? című eszmecserét követően a délutáni órákban ünnepi műsorral tisztelegnek a neves nap előtt. Az est folyamán arról is szó esik, hogy mit kell tudni a Himnuszról.

Százhalombattán a Matrica Múzeumban Arany Arány címmel időszaki kiállítás nyílik pénteken 16 órakor, melyen Dohárszky Béla szobrászművész mutatkozik be, míg Solymáron a Családi paletta fantázianevű tárlattal kedveskednek a szervezők a képzőművészet szerelmeseinek. Ez utóbbi programra január 23-án 17 órakor kerül sor.

Szentendrén Balogh László Munkácsy-díjas festőművészt köszöntik a magyar kultúra napja és 80. születésnapja alkalmából a MűvészetMalomban. Életmű-kiállítását január 22-én 18 órakor nyitják meg.
Csömörön a település, az egyházak, az intézmények vezetői, illetve a művészeti csoportok, közösségek, tanárok és diákok adnak rendhagyó randevút egymásnak a kultúra ünnepe alkalmából tartott gálán, míg Monoron Oberfrank Pál Szamarakkal a paradicsomba című önálló estjén tapsolhat a közönség a Vigadó Kulturális és Civil Központban.

Szigetszentmiklóson L. Simon László, a Magyar Írószövetség titkára mond ünnepi beszédet a csütörtökön 18 órakor kezdődő megemlékezésen, majd Szabó József polgármester adja át a Városi Közművelődési-, illetve a Városi Testnevelési és Sport Díjat. A komoly program után Kétszemélyes komolytalanságok következnek Hűvösvölgyi Ildikó és Kautzky Armand színművészek tolmácsolásában.

Budakalász városa kézműves foglalkozásokkal, Móricz Zsigmond műveiből szerkesztett életképpel, valamint Kodály és Bartók dalokkal köszönti az ünnepet.

Somogy megye

Somogyban több önkormányzat ünnepi testületi üléssel, mások kiállítással, zenés műsorral, irodalmi előadással emlékeznek meg a magyar kultúra napjáról.

Fonyódon szerdán négy textilművész alkotásaiból nyílik kiállítás a múzeumban Kárpitok a Himnuszról címmel. Barcson csütörtökön, Balatonbogláron pénteken városi ünnepséget tartanak. Ebből az alkalomból a Dráva-menti városban a kiemelkedő kulturális tevékenység elismeréseként kitüntetéseket adnak át, majd a Bárdos Lajos Vegyeskar és a Vikár Béla Alapfokú Művészetoktatási Intézmény tanárai adnak ünnepi műsort, a Balaton-parti településen pedig ünnepi testületi ülést tartanak, majd azt követően a város művészeti csoportjai adnak ízelítőt a magyar kultúra kincseiből.

Balatonlellén csütörtökön a könyvtárban Balassi Bálint és kora címmel Szabó András előadóművész irodalmi estjével, míg másnap Balatonföldváron a Kis mesemondók regionális találkozójával köszöntik a magyar kultúra napját.

Kaposváron ugyancsak pénteken a Megyei és Városi Könyvtárban rendezett ünnepségen Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója tart előadást, majd a Custos Consort régizenei együttes szórakoztatja a résztvevőket.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye városaiban kulturális kerekasztal-beszélgetéssel, koncertekkel, kiállítással és művészeti előadásokkal ünneplik idén a magyar kultúra napját.

Nyíregyházán csütörtökön emlékeznek Kölcsey Ferenc Himnuszának megszületéséről. Délután két órától kezdődik a művelődési központban az a kulturális kerekasztal-beszélgetés, ahol kultúraközvetítők, civil szervezetek vezetői és képviselői cserélhetik ki tapasztalataikat. Öt órától Diploma előtt címmel a Magyar Képzőművészeti Egyetem diplomamunkáiból nyílik kiállítás a Városi Galériában. A kultúra ünnepe este hattól folytatódik a központ hangversenytermében, ahol versösszeállításokkal Hegedűs D. Géza lép fel, majd a Vikár Sándor Zeneiskola tanárainak koncertjét hallhatják az érdeklődők. Az ünnepségen adják át a Katona Béla-díjat is.

Mátészalkán pénteken délelőtt a Kölcsey-emlékmű koszorúzásával veszi kezdetét a városi rendezvénysorozat, melyen Erdő Péter bíboros, prímás, az esztergom-budapesti érsek mond köszöntőt. A helyi művelődési központban ezután a Szalkai László-terem névadó ünnepségét tartják meg, majd a mátészalkai művészek, művészeti együttesek gálaelőadása következik.

A kisvárdai művészetek házában a Csongor és Tünde című színdarabot adja elő a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház társulata, majd a Cipófűző zenekar koncertjét, valamint a budapesti Eleven Csoport textilművészeti kiállítását tekintheti meg a közönség.

Nyírbátorban csütörtökön este hat órától lesz látható az Írás a palackban című produkció a Talán Teátrum előadásában. Az énekes-táncos mozaikban magyar szerzők, előadók verseit és dalait adják elő a művészek.

Veszprém megye

A veszprémi Pannon Várszínház vasárnap tiszteleg a Magyar kultúra napja előtt; a teátrumban 17 órakor A mi Sütő Andrásunk címmel Götz Anna és Rubold Ödön színművészek műsorát láthatják az érdeklődők, ezt követően pedig a Kovács Norbert koreográfus és barátai által összeállított táncszínházi produkciót nézhetik meg.

Különlegességnek ígérkezik a Várpalotán megrendezendő első Magyar Rocklegendák Vándorkiállítás, amelyet pénteken 15 órakor nyitnak meg. A kiállításon látható lesz például a legendás Radics Béla Gibson gitárjának másolata, sok korabeli fotó, újságcikk, rocktörténeti könyv és a hazai hírneves zenészek relikviái is színesítik a kiállítást. A '60-as évektől napjainkig tartó korszakról dokumentum- és játékfilmek is láthatók lesznek.

Veszprémben, a Laczkó Dezső Múzeumban Sokszínű magyarság (Öltöztetős ábrázolások és szakrális textilek a Palócföldről) címmel rendeznek kiállítást a magyar kultúra napja alkalmából. Ugyancsak a múzeumban tartják pénteken 15 órakor Dienes Attila szobrászművész albumának bemutatóját is.
Balatonfüreden pénteken délben megkoszorúzzák Kölcsey Ferenc szobrát, majd 18 órától az Anna Grand Hotel dísztermében ünnepi gálaműsort rendeznek Üzenet haza címmel. Az ünnepségen adják át hagyományosan a Balatonfüred kultúrájáért kitüntetést is.

Zala megye

A nagykanizsai közművelődési és közgyűjteményi intézmények együtt készülnek az ünnepre - közölte Kovácsné Mikola Mária, a Kanizsai Kulturális Központ igazgatóhelyettese az MTI-vel. A programok a Kodály Zoltán Művelődési Házban népi kismesterségek bemutatójával, népdaltanulással már szerdán délelőtt elkezdődtek.

Csütörtökön diák irodalmi műsorral folytatódik a program. A városi könyvtárban a Thury György Múzeum anyagából nyílik kiállítás, majd a Nagykanizsa zenei múltját felidéző virtuális mini hangverseny keretében bemutatják Kocsis Katalin Nagykanizsa 100 zenei emlékhelye című kötetét. A Hevesi Sándor Művelődési Központban Gulyásné Raksányi Olga gyűjteményéből nyílik kiállítás Kölcsey-emléktúra képeslapokon címmel.

A kultúra napján a Honvéd Kaszinó lesz az est házigazdája; a népzenei előadások, versmondók, énekegyüttesek műsora előtt Popellár Jenő fafaragó emlékére nyílik kiállítás.

A keszthelyi és a zalaegerszegi programok csütörtökön kezdődnek el. A keszthelyi városi könyvtárnak Kóka Rozália énekes és mesemondó lesz a vendége; délelőtt a Mesemondó gyerekek könyve címmel megjelent kötetét mutatja be az ifjabb korosztálynak, késő délután pedig Édes hazám, mit vétettem címmel a felnőtteknek tart irodalmi estet.
Zalaegerszegen a Magyar Képzőművészeti Egyetem Grafikai Archívumából nyílik kiállítás a Keresztury Dezső ÁMK-ban. Pénteken a Dalriada együttes mutatja be az Arany János balladáit feldolgozó lemezét, amely Cserpes Attila igazgatóhelyettes szerint azért is különleges élményt jelent, mert a színpadon egyszerre lesz majd látható egy metál- és egy népi zenekar. Vasárnap délután a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes a Mátyás király ajándéka című táncjátékot mutatja be.

Zalaegerszegen, a Hevesi Sándor Színházban a Kultúra Mecénása Díjat Petánovics Károly veheti át, aki belvárosi kávéházában számos alkalommal adott otthont a zalai művészek kiállításának. Keszthelyen a kulturális téren nyújtott kimagasló eredményeket Pro Cultura Keszthely díjjal ismerik el, amelyet idén a Festetics György Zeneiskola nyert el.

Határon túl

Muravidék

A magyar himnusz 187. születésnapja alkalmából a muravidéki Lendván is ünnepségeket rendeznek. Pénteken este nyílik meg Zsáki István topolyai (vajdasági) festőművész tárlata a Lendvai Színház- és Hangversenyterem előcsarnokában. A szombat esti ünnepségen kiemelkedő munkásságáért muravidéki magyar kulturális különdíjat adnak át Török Károlynénak, a Zala Megyei Közművelődési Intézmény munkatársának. A díjátadót követően az Anyád nyelvét bízták rád a századok című közös délvidéki műsort tekinthetik meg a résztvevők.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.