Pletykák és posztok
Huszonhárom éve a Vígszínház igazgató-főrendezője Marton László, nemrég azonban bejelentette társulatának: nem pályázza meg a posztot. Marton és a társulat – úgy tudjuk – egyöntetűen Eszenyi Enikő színész-rendező mellett tette le voksát.
Az elmúlt napokban a színházi pletykák arról szóltak, Puskás Tamás, a Centrál Színház (az egykori Vidám Színpad) igazgatója is terveket szövöget a Víggel kapcsolatban. Arról lehetett hallani: összevonná a két teátrumot, a Víg kamarája lenne a Centrál, a leromlott állapotú Pesti Színházat pedig akár privatizálhatná is a fenntartó főváros. Puskás Tamás elmondta: eszébe sem jutott megpályázni a Víget, pláne úgy, hogy a színháznak van „örököse”: Eszenyi Enikő.
A források Mácsai Pál, az Örkény Színház igazgatójának nevét emlegetik még, valamint Mohácsi János és Bodolay Géza rendezőét. Azonban mint megtudtuk, egyikük sem pályázik, ahogy a Vígszínház tagja, Hegedűs D. Géza színész-rendező sem. Úgy tudjuk, Hegedűs fontolgatta egy ideig, hogy beadja elképzelését, de aztán visszalépett.
Úgy értesültünk, hogy a Budapesti Operettszínház vezetésére nem jelentkezik más az eddigi direktoron kívül: Kerényi Miklós Gábor. A Nagymező utca másik oldalán lévő, befogadó szerepű Thália Színházra is pályázik a jelenlegi vezető, Megyeri László. Kihívója Zimányi Zsófia, a Budapesti Fesztiválközpont Kht. ügyvezetője, aki megerősítette információnkat. Elmondta: az 1996-ban alakult Fesztiválközpont az egyetlen olyan közhasznú társaság, amelynek „a piacról kell megélnie”.
Zimányi már többször javasolt bevételnövelő tevékenységet, gondolkodott játszóhely működtetésében is, de a főváros eddig elutasította javaslatát. Most megpályázza a Tháliát, és a két intézmény vezetését nem tartja összeférhetetlennek. Itt szeretné továbbjátszani azokat a produkcióikat, amelyek a tavaszi vagy az őszi fesztiválon nagy sikert arattak, például a Le Grand Macabre-t vagy a Mozart-maratont.
Zimányi egyébként azt fontolja: bizonyos formában megmaradna a Thália befogadó színházi funkciója, és folytatódna az együttműködés az Operaházzal is. Mivel a dalszínházban csakis eredeti nyelven játsszák az előadásokat, és az Erkel Színház bezárt, ők oldhatnák meg a népoperai feladatokat. De ehhez persze meg kell nyerniük a pályázatot.
Úgy tudjuk, a szakmai grémium november 26-án véleményezi a pályázatokat, a fővárosi önkormányzat kulturális bizottsága pedig december elején bírálja el őket.