Német-német kézfogások a Balatonnál

A vasfüggöny 1989-es átvágása nem a semmiből született történelmi pillanat volt. A réseket már korábban megtalálták rajta azok a kelet- és nyugat-német turisták, akik a hatvanas évektől a Balaton partján érintkezhettek egymással, természetesen a titkosszolgálatok felügyelete mellett. De mégis, már-már szabadon.

A német történelem e furcsa epizódját 2008 óta kutatja a berlini Collegium Hungaricum a "Német egység a Balatonnál" című program keretében - mondta el Can Togay, az intézmény vezetője hétfőn, Budapesten. S most, október 16-tól kiállítást rendeznek az összegyűlt anyagból a német fővárosban. A sajtóban megjelent felhívásra ötven egykori Balaton-járó jelentkezett, keletről és nyugatról egyaránt, akadt köztük még volt Stasi-ügynök is. Hozták tárgyi emlékeiket, fotókat, képeslapokat, amatőr filmfelvételeket és persze privát történeteiket. Harminchárom emlékező a kutatók kamerája előtt is elmesélte élményeit.

Német egység a Balatonnál
Német egység a Balatonnál, 2009-10-12,

Hogy milyen történetek jöttek elő? Például egy Stasi-tiszt lánya, Catrin elmondta, miként szerettek egymásba egy nyugatnémet férfival a Balatonnál, aki egy átalakított autóban végül átcsempészte őt az osztrák-magyar határon. Lutz, egy kelet-német anya és egy nyugat-német apa fia nagy reményekkel érkezett a Balatonhoz, hogy itt apjával találkozva megszervezzék Lutz nyugatra szökését. Az apa azonban, nagy csalódást okozva, lebeszélte erről a fiút. Ulrich 1968-tól járt a Balatonhoz a rockzene felszabadító élvezete kedvéért, hiszen azt az NDK-ban párthatározattal tiltották. Megszólal Dr. G. is, a volt Stasi ügynök, s elmondja: nála bizony a szimpátián is múlott, hogy kiről jelentett, kiről nem.

Ezek és más történetek peregnek majd a kiállítás vetítőin. Továbbá a jelentkezők által beadott ezer fotó is gazdagítja a látnivalókat: Trabantok és Mercedesek találkozásáról, kelet-nyugati kézfogásokról, nyári családegyesítésekről a kempingekben.

Sikerült összegyűjteni 15 órányi korabeli amatőr mozgóképet is, amelyből Forgács Péter filmrendező, a Privát Magyarország című sorozat alkotója készít majd sajátos hangvételű filmetűdöt, történelemmé emelve a tóparti labdázásokat, bohóckodásokat, s felhasználva hozzá a Stasi-archívumok dokumentumait. Az anyagból kötet is megjelent Németországban, amely nálunk még kiadóra vár. Csak remélhetjük, hogy jövő nyárra, amikor a kiállítás Balatonfüreden lesz látható, már magyarul is olvashatjuk a Német egység a Balatonnál című könyvet.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.