Nem akar igazgatóváltást a Ludwig alapítója; az EMMI reagál - FRISSÍTVE
Bencsik kiemelkedően jó munkát végzett az elmúlt öt évben – nyilatkozta az Indexnek Walter Queins, aki elmondta, az aacheni Ludwig alapítvány az öt évvel ezelőtti igazgatóválasztás menetétől eltérően az idén nem vett részt a szakmai zsűri munkájában. Azt is hozzáfűzte, a szerződésben nem szerepel, hogy kötelező lenne meghívni a Ludwig Stiftung képviselőit, de sajnálatosnak tartja, hogy nem lehet hatásuk a vezetőválasztásra. Különösen, hogy a Ludwig alapítvány Bencsik kinevezésének megújítását szorgalmazza.
Queins nem ismeri a másik jelentkező, Fabényi Júlia szakmai hátterét, így a vele való együttműködésről nem tudott véleményt mondani. Arról, hogy a budapesti Ludwig Múzeum az új városligeti múzeumi negyedbe költözne, már beszélt Baán Lászlóval, de mivel csak egyszer találkoztak a miniszteri biztossal, számos kérdésük maradt.
A Ludwig alapítvány 1989-ben olyan szerződést kötött a magyar állammal, amelyben kölcsön- és örökbe ad jelentősebb nemzetközi kollekciót, hogy elindulhasson a budapesti Ludwig. Cserébe a magyar állam vállalta, hogy a múzeum gyűjteményébe adja a Nemzeti Galéria kortárs gyűjteményét. Ez a mai napig nem történt meg, igaz, ez még nem lezárt kérdés.
Nyomatékosan kérik
A Szabad Művészek Társasága nyomatékos kéréssel fordult Fabényi Júliához, mondván Magyarországon az önkényes jogalkotók által létrehozott jogi szabályozás az utóbbi években egyre inkább a döntéshozói folyamatok nyilvánosságának kiszorítására törekszik. Mint írják, a Ludwig Múzeum igazgatói pályázatának lebonyolítása is ennek jegyében zajlik.
Az elmúlt napokban kiderült, a múzeumvezetői pályázat bíráló bizottsága Fabényi Júlia művészettörténészt javasolta a főigazgatói posztra. Mivel úgy tudni, két érvényes pályázat érkezett a minisztériumba, ezért kérik Fabényit, Bencsik nyilvánosságra hozott pályázata mellett az övé is megismerhető legyen még a miniszteri kinevezés előtt.
Ez olyan természetes gesztus lenne, amely segítené a tisztánlátást, és egyértelmű helyzetet teremtene. Egy ilyen pályázat megmérettetés, ahol programok és koncepciók versenyeznek egymással, a szakmának, a közvéleménynek, az intézmény munkatársainak joguk van megismerni ezeket!
Az Emmi reagál
Pénteken közleményt juttatott el a NOL-hoz az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Ludwig Múzeum fenntartója. A tárca azt írja: "Bencsik Barnabásnak, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum igazgatójának határozott időre szólt a mandátuma, ami 2013. február 28-án lejárt. Ezt a tényt a sajtóban megjelent írások szerint többen nem hajlandóak tudomásul venni, holott a demokratikus gondolkodás alapja a hatályos törvények tisztelete." A közlemény szerint a minisztérium a törvényi előírásoknak megfelelően járt el, amikor kiírta a nyilvános, "a vezetői posztot nem hitbizománynak tekintő pályázatot".
A március 1-jén kiírt pályázatra két pályamunka érkezett, ezeket a miniszter által létrehozott javaslattevő bizottság megtárgyalta és értékelte – írja a tárca, hozzátéve, hogy a bizottság munkájában "részt vett a műkritikusok nemzetközi szövetsége, az AICA magyar szekciójának elnökségi tagja is." Az Emmi munkatársait, valamint a bizottsági tagokat a pályázók személyiségi jogainak védelmében titoktartás köti, vagyis sem a pályázókról, sem pedig a pályaművekről nem adhatnak információt. "Az ezzel ellentétes állítások a hatályos magyar jogszabályok figyelmen kívül hagyásáról tanúskodnak" – fogalmaz a közlemény.
"Bencsik Barnabás az előző kormány idején, Hiller István minisztertől – egy akkor sokak által vitatott eljárást követően – 2008-ban, öt évre kapta megbízatását. Intézményvezetői munkájához a minisztérium mindvégig, így az elmúlt három évben is minden támogatást megadott, szakmai munkájába senki semmilyen módon nem avatkozott bele. A Ludwig Múzeum állami költségvetési intézmény, ezért vezetőjének megbízására a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvénynek hosszú évek óta érvényben lévő rendelkezése vonatkozik, amelynek értelmében a határozott idejű vezetői megbízás lejártát követően új pályázati eljárás lefolytatása szükséges. Erről a tárca 2012. december 21-én kelt levelében tájékoztatta Walter Quienst, a Peter und Irene Ludwig Stiftung ügyvezető igazgatóját is. A miniszteri döntés határideje 2013. május 12., előtte a tárca személyesen is konzultálni kíván Walter Quiensszel a főigazgatói pályázat ügyében" – zárul a sajtóközlemény.