Múzeummá lett az egykori Sziklakórház

Egyedülálló kiállításnak ad otthont mostantól a budapesti Sziklakórház Múzeum Friedrich Born tiszteletére, aki több mint 15 ezer magyar ember életét mentette meg a II. világháború alatt. Ugyanott a légoltalmi riasztóközpont is megtekinthető, valamint helyet kapott egy történeti-műszaki tárlat is.

A budai várhegy mélyén rejtőző egykori Sziklakórház históriája sok szálon kapcsolódik a Magyarország és fővárosunk történetét meghatározó eseményekhez, így a második világháború, Budapest ostroma, az 1956-os forradalom és a hidegháború korszakához. A Sziklakórház Múzeum munkatársainak kutatási eredményeit mutatják be azok a kiállítások is, amelyek megnyitóján számos illusztris vendég is tiszteletét tette, Svájc magyarországi nagykövetétől kezdve Habsburg Györgyön, a Magyar Vöröskereszt elnökén át egészen Francois Bugnionig, a Nemzetközi Vöröskereszt független tanácsadójáig. Érdekes apropót kínált az eseményhez az is, hogy a Magyar Vöröskereszt épp a napokban ünnepli 130. évfordulóját.

A nemzetközi anyaszervezet a második világháború alatt kibővítette tevékenységi körét, melynek fókuszában így már a hadifoglyok védelme állt. Itt kapcsolódik a történetbe az eredetileg svájci üzletember, Friedrich Born, aki ugyan már 1936-tól Budapesten élt, de 1944 májusában lett a Vöröskereszt követe. Born - akiről a budai alsórakpart Lánchíd és Erzsébet híd közötti szakaszát elnevezték - teljes zsidómentő akciót szervezett, egyaránt koncentrálva a felnőttek és a gyerekek menekítésére. Budapest ostroma alatt, 1944 decemberétől az állandósult bombatámadások miatt biztonságos helyet keresett munkája folytatásához, így irodáját a budai várhegy mélyén található Sziklakórház területén rendezte be. Egyik munkatársa a „legnagyobb magyar” leszármazottja, a Vöröskereszt önkéntes ápolója, Széchényi Ilona volt, Andrássy Ilona és Cziráky Alíz grófnőkkel együtt.

A Sziklakórház megépítését Szendy Károlyt, Budapest akkori főpolgármestere az 1930-as években rendelte el, jóllehet a kivitelezés a világválság után néhány évvel irreális beruházásnak tűnt. Az idő azonban mégis a városvezetőt igazolta, hiszen az intézmény nem csupán a budapesti ostrom, de később az ’56-os forradalom idején is ezrek életét mentette meg. Jellemző volt egyébként a korra, hogy Born, hazájába visszatérve, tetteiért nem hogy elismerést nem kapott, de meg is hurcolták, s csak halála után méltatták a tevékenységét. Így kapta meg például 1988-ban a Világ Igaza kitüntetést.

A Friedrich Born emlékkiállítás mellett átadták a hihetetlen műszaki zsenialitással létrehozott Sziklakórház – sokszor hátborzongató eseményekkel átszőtt – történetét feldolgozó részleget, valamint hazánk egyetlen eredeti helyszínen fennmaradt és bemutatható állapotban lévő polgári védelmi riasztóközpontját is. Utóbbiban állandó készültséget és rendszeres gyakorlatokat tartottak, innen kapcsolták a kerületi légiriadó-szirénákat és hangosbeszélőket. A hidegháború alatt titkosított, majd egészen 2002-ig szigorúan titkos, s a civil lakosság számára készültségben tartott objektum technikai eszközkészlete, berendezései, helyiségei, valamint funkciói segítségével nagyszerű mérnöki teljesítményt jelentett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.