Fényórák a belvárosban

Cipős és kekszes doboz, zsírosbödön, faládika, könyv, a saját testünk, autóbusz. A camera obscura, a világ legegyszerűbbnek mondott "fényképezőgépe" akár ezekből a tárgyakból is elkészíthető. Már persze, ha akad otthon egy jókora farmotoros. A Camera obscura - Kortárs sötét szobák című kiállítás jövő év elejéig látható a Mai Manó Házban.

- Elemi, egyszerű, az ember mégis úgy érzi, megfoghatatlan és csodálatos dologra talált rá általa - feleli Telek Balázs, a Camera obscura - kortárs sötét szobák című kiállítás kurátora, mikor azt firtatom, mi az oka a lyukkamerázás évszázadok óta tartó népszerűségének.

Több mint 200 pályázat, mintegy ezer alkotás érkezett a Magyar Fotográfia Háza által a Reneszánsz Év - 2008 keretében kiírt camera obscura pályázatra. Három kategóriában (18 év alattiak, hivatásos fotósok, meghívott művészek) hirdettek győzteseket, az ő munkáik láthatók január 4-ig a Mai Manó Házban.

S hogy mi a camera obscura? A "szerkezet" kulcsa egy természeti jelenség, amely olyan, a fénytől gondosan elzárt terekben figyelhető meg, ahová a külső fény csak egy - néha több, de mindenképpen elkülönült - lyukon, résen érkezhet. A fénytől izolált térnek a lyukkal szemközti felületén a résen beérkező fénynyalábok a külvilág fordított állású színes tükörképét jelenítik meg. Ha a fény beérkezésének helyére fényérzékeny anyagot (papírt, negatívot) helyezünk, ez a tükörkép meg is örökíthető.

Ez a jelenség, illetve ennek az eszközzé alakítása hatalmas hatással volt az emberiség vizuális kultúrájára - állítja Telek Balázs. Már az ókori Kínában, Görögországban is leírták a természeti fenomént, Leonardo da Vinci modellezte is, később eszköz vált belőle, például Giovanni della Porta vagy éppen Girolamo Cardan jóvoltából, a camera obscura nevet pedig Johannes Kepler adta a szerkezetnek.

A művészek egy részét ma is izgatja ez a technika. Talán mert ez az az eljárás, ahol nem készen kapjuk a dolgokat, hanem magunknak kell kikísérleteznünk a képalkotás számunkra legmegfelelőbb módszerét. Ez a mai kor eszközeire, az automata, digitális fényképezőgépekre, a helyettünk minden beállítást elvégző kamerákra nem jellemző - magyarázza a kurátor.

Pettendi Szabó Péter például a camera obscura, a digitális képrögzítés és a számítógépes programok lehetőségeit kihasználva állóképekből mozgókép-szekvenciát, filmetűdöt szerkesztett. Lévay Jenő harmonogramjain egyszerre láthatjuk ugyanazt a testet több nézőpontból, s még a mozdulatok nyomai is megfigyelhetők. Laczkó Péter nemcsak az Utolsó vacsorát gondolta újra, de nagyméretű camera obscurát helyezett el az Andrássy út és a Nagymező utca sarkán - a szerkezet által rögzített képek is láthatók a kiállításon. Bölcskey Miklós munkái úgynevezett camera obscura performance-t dokumentálnak, Király Judit önaktrészleteket állított ki, míg Ádám József egyenesen a saját testét használta kameraként, Erdei Kriszta pedig Hazatérés - Képeslap Szolgáltatás címmel emigráns magyarokat montázsolt egykori lakóhelyük színtereire.

De nemcsak fotók, fotógramok láthatók a Mai Manóban, hanem képalkotó eszközök is, például Mosberger Róbert saját gyártású könyvkamerája, Laczkó Péter hatlyukú hengerkamerája, de régi típusú és újabb sorozatgyártott camera obscurák is megcsodálhatók

A Hudra Klára művészettörténész, Kardos Sándor operatőr-rendező, Kincses Károly fotótörténész, Maurer Dóra grafikus-festő alkotta zsűrivel együtt olyan kiállítási anyag összeállítását tűzték ki célul, amely jól megmutatja, menynyiféle alternatívát kínál az alkotásra a camera obscura, hányféle bejárható út kínálkozik fel a művésznek - így Telek Balázs, aki rögtön meg is adja a választ: a fény és a tér nyújtotta lehetőségek száma végtelen.

Nagy kár, hogy a kiállítóterek végesek.

A Camera obscura - Kortárs sötét szobák című kiálításhoz számos kísérőprogram kapcsolódik. Szerdánként fotós szabadegyetemnek ad otthont a Mai Manó Ház, november 13-án szimpóziumot tartanak ugyanott, párhuzamokat keresvén a reneszánsz és a kortárs művészet között, november 15-én és 16-án pedig camera obscura hétvége lesz a Nagymező utcai galériában: Telek Balázs a gyakorlatban is megmutatja, hogyan készül, hogyan működik a lyukkamera. Ezenkívül hétvégenként a Hősök tere és a Deák tér között úgynevezett camera obscura-busz közlekedik: az elsötétített jármű egyik oldalán fúrt réseken beszüremkedő fénynek köszönhetően megcsodálható a belváros fordított állású tükörképe. Bővebb információ: www.maimano.hu.

Kerekes Emőke: Dokumentum (2008)
Kerekes Emőke: Dokumentum (2008)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.