Budapesten tündököl a portugál fadocsillag

Most vasárnap, a Millenárison tartja meg májusban elmaradt budapesti koncertjét Joana Amendoeira, a portugál fado csillaga.

„Külföldön is meglepően nagy érzelmeket vált ki az emberekből a fado, még ha nem értik is a dalszövegeket. Ez a fado varázsát bizonyítja. Sokan mondták már, hogy a szövegek kedvéért kezdtek portugálul tanulni” – mondta korábban a Népszabadságnak a 28 éves énekesnő.

Joana Amendoeira első külföldi koncertjét (tizenhat évesen) éppen Magyarországon, a kecskeméti Portugál Napokon adta. Magyarul is énekelt már a Zorán pályafutásának 40. évfordulóján rendezett jubileumi koncerten – és most, Budapesten egy Presser Gábor szerezte „magyar fadot” is előad majd. (Ejtsd: fádu, a név a latin fatum, azaz sors, végzet szóból származik.)

Mindenkit meglepett a fiatal fadoénekesnő, amikor már hatévesen dúdolni kezdte a melankolikus-szenvedélyes portugál dalokat. Akkor még őt sem a versek ragadták meg, hanem a dallamokban rejtőző érzelmek. „A fadokkal nőttem fel, nagyon jól megfértek a gyermekjátékok mellett” – idézte fel Joana. A játékokat a koncertek váltották fel, tizenhárom évesen országos fadoversenyt nyert.

„Már a két kezemen sem tudom megszámolni, hányszor jártam Magyarországon. Ha egy második várost kellene választanom, ez kétségtelenül Budapest lenne” – mesélte az énekesnő, aki rendszeresen fellép Európa legjelentősebb előadótermeiben, énekel Amerikában, Japánban és Dél-Amerikában is.

Presser első találkozása a fadoval egy CD volt, amelyet Joana három évtizede Budapesten élő nagybátyja (a portugál nagykövetség kereskedelmi képviseletének vezetője, aki Pedro Assis de Coimbra álnéven maga is jó néhány fado szövegírója) ajándékozott neki. A dalok édes-keserű világa a magyar zeneszerzőt is magával ragadta, így születtek a magyar–portugál fadok, amelyekhez a dalszöveget a nagybácsi szállította.

Ma már Portugáliában sem csak az idősebb generációk lelkesednek a fadokért. „A fiatalok is megveszik az albumokat, koncertekre járnak, és rajongói oldalakat hoznak létre az interneten. Feltűnt sok új fadoénekes és zenész, akik megújították ezt a hagyományos műfajt. A fadot immár senki sem tekinti az öregek zenéjének” – magyarázta Joana Amendoeira.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.