Az első könyvesek Mekkája a net

"Az, hogy egy könyvet tudhatok magaménak, nekem nagyon sokat jelent, mert többéves nagy vágyam vált valóra ezzel" - írta Frey Aliz a miskolci Könyvműhely kiadónak, miután kézbe vette Egy szív titkai című saját kötetét. A könyv viszont talán sosem születhetett volna meg, ha évek óta Magyarországon nem szaporodnának a "szolgáltató" kiadók.

 E cégek vagy kizárólag, vagy hagyományos kiadói tevékenység mellett vállalkoznak könyveket létrehozni a szerző megrendelése alapján, díjazásért, esetleg vegyes vállalkozásban.

A Könyvműhelyt működtető Z-Press például - térkép- és atlaszkiadói tevékenysége mellett - már 14 éve áll a magánkiadás (print on demand) szolgálatában. Az utóbbi tevékenység Vaszil Angelika üzletágvezető szerint főként az internet elterjedése óta erősödött meg, hiszen a világhálón lebonyolítható az egész üzlet. A Könyvműhely saját pénzzel nem járul hozzá az általa elkészített kiadványokhoz - és noha kérésre segít a terjesztésben, a kockázatból sem kér -, nevét sem adja a művekhez. Nem úgy, mint a Lilli.hu weboldalon elérhető kiadó és webáruház. Ez utóbbi saját lektort, irodalmi szakértőt alkalmaz, akik olykor egyáltalán nem, vagy csak alapos szöveggondozás után javasolják a mű megjelenését. - Sajnos előfordul, hogy az általunk eltanácsolt szöveget másutt korrektúra nélkül kinyomtatják - mondja Körmendy-Rácz János, a cég vezetője. A főként első könyves szerzők verset, prózát, memoárt, esetleg hobbiként megírt ismeretterjesztő, olykor szakkiadványt jelentetnek meg. A kezdők munkáit a hagyományos kiadók egyre ritkábban vállalják bevezetni a piacra. A Lilli hajlandó az érdemesnek tartott mű kiadási költségeinek egy részét átvállalni, és ezzel az üzleti kockázatban is részt venni. Emeli a vállalkozás vonzerejét az exkluzív netes könyvesbolt (lilli.hu), ahol hagyományos kiadói munkával készült könyveket is árulnak.

A Lilli másfél éve nyitott, csaknem ugyanennyi ideje működik Magyarországon novum Verlag kiadói néven a Vindobona Verlag. A soproni irodát fenntartó osztrák családi vállalkozás Németországban és Svájcban is megvetette lábát az utóbbi tíz évben. Fő törekvése új, tehetséges szerzők érdekes munkáinak közzététele. Mint Szabó-Dorogi Ágnes programvezetőtől megtudtuk, professzionális könyveket állítanak elő, megosztják a szerzővel a költséget és a kockázatot. Tíz évre szóló szerződést kötnek a kiadvány gondozására, és minden eladott példány után a könyv bolti (nettó) árának tíz százalékát fizetik ki honoráriumként.

Ami pedig a kuncsaftokat illeti, a szolgáltató kiadók megrendelői között szép számmal akadnak írói ambíciókat tápláló pedagógusok. Ilyen például a novum Verlagnál Mátyus Erzsébet Olga, aki gyerekmeséket adott ki (Mesecsokor). Az élet értelmét kereső 26 éves Földi Kingától elmélkedéseit jelentették meg Csillagom címmel. A javakorabeli Végh Endre már több kötetet írt, amelyek iránt vásárlói érdeklődés is mutatkozik. Legutóbb Megvadult szótár címmel a vadvilágról, vadászatról jelent meg könyve.

Egy nyugdíjas vezető rendőr Czifra bűnügyek címmel jelentkezett kötettel, míg egy unokáinak mesélő nagypapa, Császár József saját történeteit adta ki. Tizenhét évi vállalkozói tapasztalatát foglalta össze Metzger Gábor (Hogyan válhatunk jobb vállalkozóvá?). A 13 éves Orosz Emmi történeteit is könyvben jelentették meg szülei ([Őr]angyali történetek). Jellemzőként említhetjük Móró Pirosnak a Lilli.hu-nál megjelent Kádár kori memoárregényét is - címe: A párttitkárnő -, vagy a korábban könyvelőként dolgozó, 53 éves pécsi B. Kósa Katalin sci-fi fantasyjét, amelynek Szerena-szisztéma a címe.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.