Akadémikus lett Kertész Imre
Az MTA 1992-ben alapította meg a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, azzal a céllal, hogy a hivatalos akadémiai életből 1949-ben kizárt területek, vagyis az irodalom és általában a művészetek képviselői is tagjai lehessenek az intézménynek.
Az új tagokat a szervezet közgyűlése választja meg azok közül, akiket a korábbi tagok vagy az akadémia szakosztályai javasolnak. A tagság sem kötelezettséggel, sem anyagi juttatással nem jár. A Művészeti Akadémia korábban megválasztott 81 tagja között találhatjuk például Bertók Lászlót, Bodor Ádámot, Esterházy Pétert, Konrád Györgyöt és Parti Nagy Lajost is.
Az író akadémiai taggá avatása alkalmából ugyanakkor a napokban megjelenik egy kötet, Négy töredék címmel. A könyvben Heller Ágnes négy, Kertész Imre munkásságát, műveit tárgyaló esszéje kapott helyet. Így például az író Holokauszt mint kultúra című írásának értékelése, az önéletrajzi tematikájú K. dosszié elemzése, valamint Kertész új regényének egy részletéhez fűzött véleménye.
Ez utóbbi, vagyis A végső kocsma című regény november 9-én, az író születésnapján jelenik meg. Első részlete a Múlt és Jövő folyóirat javarészt Kertésznek szentelt különszámában kerül először az olvasók elé. A lapszámban interjú olvasható is az első Nobel-díjas magyar íróval, továbbá Dalos György és Heller Ágnes is köszönti a szerzőt.