Zsarnokokkal ebédel II. Erzsébet

A pénteki gyémántjubileumi ebédre minden uralkodót meghívtak, így olyan „despotákat” is, akik a kritizálók szerint kegyetlenül bánnak népükkel. A spanyol királyi pár viszont nem teszi tiszteletét, az ok Gibraltár.

– A monarchia szégyene, hogy meghívták ezeket a véreskezű despotákat. Ez árnyékot vet a gyémántjubileumi ünnepségre – mondta Peter Tatchell ismert brit jogi aktivista, aki élesen kritizálta a királynőt, amiért zsarnokokat is meginvitált az ünnepségre.

A brit külügyminisztérium próbálja mentegetni magát. Szerintük az ebéd II. Erzsébet hatvanéves uralkodását ünnepli, nem politikai esemény, és minden uralkodót meghívtak rá. A legtöbb bírálat a bahreini király és Szváziföld uralkodója miatt érkezett. Hamad al-Khalifa országában állítólag folyamatosan megsértik az emberi jogokat. A Forma-1 verseny bahreini futamát majdnem törölni is kellett a zavargások miatt. A külügyminisztérium úgy reagált, Nagy-Britannia támogatja azokat az emberi jogi reformokat, amelyek már folyamatban vannak Bahreinben, és arra buzdítják a királyt, hogy ne álljon meg ezen az úton.

Csütörtökön Denis MacShane, volt brit Európa-ügyi miniszter élesen bírálta Bahreint. – Az arab államok polgárainak is szabad választásokon kellene kijelölniük vezetőiket, és nem szabadna félniük, ha véleményt mondanak valamiről. Már régóta szemet hunyunk az arab uralkodók tettei fölött. A külügynek inkább meg kellene védenie a királynőt ahelyett, hogy arra kényszeríti, ilyen zsarnokokkal vacsorázzon együtt.

A másik kifogásolt meghívottat, a szváziföldi III. Mswatit azért támadják, mert luxuskörülmények között él, míg a népe nyomorog. Szerdán a Nagy-Britanniában élő szváziföldiek egy csoportja már tiltakozott a hotel előtt, ahol a király megszállt. A csoport már állítólag egy levelet is írt a királynőnek, amelyben megkérik, próbáljon nyomást gyakorolni a királyra. III. Mswati a Forbes magazin szerint a 15. leggazdagabb uralkodó a világon: közel százmillió dolláros vagyona van, 1,2 millió alattvalója viszont szegénységben él.

A bahreini és a szváziföldi királyon kívül másokat is kifogásolnak, például a szaúdi és a kuvaiti uralkodót. Az Amnesty International nemrég azzal vádolta Szaúd-Arábia uralkodóját, hogy elnyomják az embereket, és a hatóságok egyre kegyetlenebbül csapnak le a tüntetőkre. Kuvaitban pedig felfüggesztettek egy napilapot, és izgatás miatt elítélték a szerkesztőjét.

Mindeközben bejelentették, Zsófia spanyol királyné nem megy II. Erzsébethez, mivel Gibraltárnál halászati jogi vitájuk van Nagy-Britanniával. Ráadásul az sem tetszik nekik, hogy a királynő legkisebb fia, Edward herceg és felesége júniusban el akar látogatni Gibraltárra, II. Erzsébet gyémántjubileumának alkalmából. Gibraltár már máskor is okozott kavarodást. A spanyol királyi pár 1981-ben nem jelent meg Károly és Diana esküvőjén, mert a nászút érintette volna Gibraltárt.

A gyémántjubileumon lesz egy ebéd, majd a vacsorát Károly herceg és felesége, Kamilla adja a Buckingham Palotában. A meghívott uralkodók közül sokan csak az egyik rendezvényen vesznek részt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.