Washington nem vár sokat a phenjani úttól

Már Stephen Bosworth megbízott Phenjanba érkezése előtt is óva intett az amerikai külügy a túlzott várakozásakor, noha ilyen magas beosztású washingtoni illetékes több mint egy éve, így az Obama-adminisztráció hivatali ideje óta egyáltalán nem járt a KNDK-ban.

Phenjanban csak megérkezésének tényét erősítették meg. Philip Crowley amerikai külügyi szóvivő viszont azt közölte: Bosworth tárgyalt - nem részletezett - észak-koreai illetékesekkel, de "nem sok jelentenivalója akadt".

A diplomata azt az üzenetet vitte: "bőséges csatorna" nyílik a KNDK számára az általa szorgalmazott közvetlen tárgyalásokhoz az USA-val, ha visszatér a nemzetközi, hatos tárgyalóasztalhoz. Az ázsiai remeteállam ennek azt követően fordított - eddigi állítása szerint végérvényesen - hátat, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa áprilisban elítélte rakétaindítását. Washington egyben azt szorgalmazza: Phenjan erősítse meg a négy évvel ezelőtti denuklearizációs egyezményből fakadó kötelezettségét. Ha együttműködik, Amerika a kapcsolatok normalizálását helyezte kilátásba.

Bosworth útját Barack Obama elnök nemrég, szöuli látogatásán jelentette be, ahol azonban nem feltétlenül örültek neki, a nemzetközi közösséget megosztó lehetőséget látva benne Észak számára.

Eközben mindkét ország párhuzamos vasakat is tart a tűzben az atomdosszién túl. A KNDK a félszigetet azóta is megosztó 1950-53-as koreai háborút lezáró békeegyezményt akarja bevasalni az Egyesült Államok segítségével - Dél-Koreában ma is vannak amerikai csapatok -, ám az USA szerint ezt a többoldalú tárgyalásokon kell rendezni. Robert King, a KNDK emberjogi kérdéseiben megbízott amerikai diplomata - egyébként a néhai Tom Lantos volt munkatársa - Genfben, az ENSZ emberjogi tanácsában igyekszik uralni a vitát.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.