Vonakodnak a reformoktól a románok, fenyegetőzik a kormány
A megyei és a helyi önkormányzatok vonakodnak attól, hogy a drasztikus közalkalmazotti létszámcsökkentést előíró jogszabályokat alkalmazzák. Márpedig a kormány szerint az apparátusok karcsúsítását mindenképpen el kell végezni, mert a jelenlegi struktúrát a válság miatt megcsappant költségvetésből eltartani lehetetlen.
A kolozsvári polgármesteri hivatalban például mintegy 900 személy dolgozik, akiknek legalább 20 százalékát meneszteni kellene, erre azonban a Demokrata-Liberális Párt (D-LP) helyi vezetői nem szívesen vállalkoznának. A kormánykoalíció fő pártjának népszerűsége az elmúlt hetekben ugyanis 12 százalékra csökkent, és a helyi szervezetek attól tartanak, hogy további megszorító intézkedések által, támogatottság szempontjából az alakulat akár a parlamenti küszöb körüli öt százalékra is letornásztathatja magát.
Emil Boc azonban nem törődik a párt imázsával. Azt állítja, a reformokat a demokrata-liberálisoknak mindenképpen el kell végezniük, hogy a 2012-es választásokig az emberek érezhessék azok pozitív hatását, és rájöjjenek, ki is volt igazán felelős politikus és gazda. Egyelőre a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy választások esetén a D-LP 12, a Szociáldemokrata Párt (SZDP) 40, a Nemzeti Liberális Párt (NLP) 26, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) pedig 5 százalékát szerezné meg a leadott voksoknak.
A románok 81 százaléka úgy véli, az ország rossz irányban halad, 45 százalékuk szerint a gazdasági válságot Románia több mint öt év múlva hidalja át, s a megkérdezettek mindössze 6 százaléka bízik abban, hogy az ország már egy év múlva talpra áll.
H újra elnököt kellene választaniuk, 43 százaléknyian a liberális Crin Antonescura, 32 százaléknyian pedig a szocdem Mircea Geoanára szavaznának, Traian Basescu államfőt azonban csupán 19 százaléknyian választanák meg ismét elnöknek. A bukaresti politikusok is türelmetlenek, elegük van a megszorító intézkedésekből, amelyek szükségességét választóiknak nem képesek elmagyarázni. Egyre többen törik a fejüket azon, hogy a Boc-kormány helyébe technokratákból álló kabinet kezébe kellene adni a hatalmat. Szerintük ennek a kormány mindössze annyi lenne a dolga, hogy a két év múlva esedékes választásokat előkészítse.
Talán csak a szociáldemokraták látják árnyaltabban a helyzetet, és vállalnának politikai felelősséget a kormány menesztése nyomán. Victor Ponta pártelnök és társai azt mérlegelik, hogy szeptemberben újabb bizalmatlansági indítványt nyújtsanak be a Boc-kormány ellen, egy ilyen lépés ugyanis a jelenlegi körülmények között könnyen sikerre vihetőnek látszik. Nem kizárt a sem, hogy az ellenzék - a hivatalból történő felfüggesztés parlamenti eszközével élve - ismét megpróbálja majd Basescu elnököt elmozdítani helyéről. A felmérések ugyanis azt mutatják, hogy a felfüggesztési eljárás után alkotmányilag előírt népszavazáson a választók 65 százaléka az államelnök menesztésére szavazna.
A románok Traian Basescuval és az általa patronált Boc-kormánnyal elsősorban a közalkalmazotti bérek csökkentése, az áfa és más adók megemelése, illetve a gazdasági helyzet általános és tartós romlása okán elégedetlenek.