Visszatolják a menekülteket a vízbe
Ausztrália ezután nem fogadja be olyan személyek menedékkérelmét, akik csónakon érik el a kontinensnyi ország partjait – jelentette be pénteken Kevin Rudd miniszterelnök. Rudd szerint az így érkezőknek ezután „esélyük sem lesz” arra, hogy menekültstátuszt kapjanak, a végállomás számukra pedig az a Pápua Új-Giunea lesz, amellyel Canberra ma írt alá szerződést a menekültek befogadásáról.
Ausztráliába egyre több menekült érkezett csónakon az elmúlt hónapokban. Sokan nem élik túl, hogy napokig kell hánykolódniuk a tengeren: a hullámok rengeteg embert rántanak le a mélybe, a sajtóban pedig egymást érik a hírek arról, hány reménybeli menekült fulladt meg, némely esetben alig pár száz méterre a céltól. A kormány megelégelte, hogy az embercsempészek mások életének a kockáztatásából szerzik meg a vagyonukat – érvelt Rudd a menekültexport mellett. A pénteken aláírt megállapodás szerint limit nincs, Ausztrália annyi menekültet küldhet Pápua Új-Guineába, ahányat csak akar. Az ő sorsukat ezután a helyi hatóságok intézik, Ausztrália a deportálással megszabadul tőlük. A menekültek befogadásáért Pápua Új-Guinea segélyt kap, benne egy nagyszabású kórház- és egyetemfejlesztési programmal. Hogy mennyiért, az a megállapodásban nem szerepel. A szerződés az aláírás pillanatában, július 18-án hatályba is lépett.
Ausztráliába az elmúlt másfél évben egyre több menekült érkezett csónakon, a menedékkérők többsége Irakból, Iránból, Srí Lankáról és Bangladesből indul útnak. Először Indonéziába, Jáva szigetére mennek, majd csónakba szállnak a legközelebbi ausztrál terület, a Karácsony-sziget felé. A legtöbbeknek túlzsúfolt, hanyagul karbantartott ladikokban jut hely. Canberra tavaly már hozott egy nagy vitákat gerjesztő döntést arról, hogy a csónakon érkező menekülteket Naurura és Pápua Új-Guineába küldik tovább, amíg az ausztrál hatóságok elbírálják a menedékkérelmüket.
Az, hogy volt-e köze hozzá, egyelőre nem világos, de Nauru egyik menekülttáborában zavargások törtek ki pénteken a szerződésről szóló bejelentés után. Ausztráliában a menekültek ügye az egyik fő téma lesz a közelgő parlamenti választásokat felvezető kampányban, a pártok pedig egymásra licitálva próbálják távol tartani a menekülteket Ausztráliától. A munkáspárti Rudd fő riválisa, Tony Abbott liberális pártvezér a maga részéről azt szeretné, ha a csónakon érkezőket oda küldenék vissza, ahonnan elindultak. Abbott – akinek a pártja a felmérések szerint simán veri Ruddékat a szeptemberi választásokon – a pénteki szerződésről egyébként azt mondta, sokat ígér, de nem oldja meg az alapvető problémát, vagyis hogy a csónakok el se induljanak Ausztrália felé. Bírálnak az emberi jogi szervezetek is. David Manne, a Refugee & Immigration Legal Centre (RILC) vezérigazgatója elmondta: bár Ausztrália csak a világ menekültjeinek 0,3 százalékát fogadja be, a politikusok azonban nem mindössze az eltérítésükön fáradoznak, hanem új, felesleges veszélyeknek teszik ki őket.