Visszatolják a menekülteket a vízbe

Ausztrália többé nem fogad be olyanokat, akik csónakon érik el a kontinensnyi ország partjait.

Ausztrália ezután nem fogadja be olyan személyek menedékkérelmét, akik csónakon érik el a kontinensnyi ország partjait – jelentette be pénteken Kevin Rudd miniszterelnök. Rudd szerint az így érkezőknek ezután „esélyük sem lesz” arra, hogy menekültstátuszt kapjanak, a végállomás számukra pedig az a Pápua Új-Giunea lesz, amellyel Canberra ma írt alá szerződést a menekültek befogadásáról.

Ausztráliába egyre több menekült érkezett csónakon az elmúlt hónapokban. Sokan nem élik túl, hogy napokig kell hánykolódniuk a tengeren: a hullámok rengeteg embert rántanak le a mélybe, a sajtóban pedig egymást érik a hírek arról, hány reménybeli menekült fulladt meg, némely esetben alig pár száz méterre a céltól. A kormány megelégelte, hogy az embercsempészek mások életének a kockáztatásából szerzik meg a vagyonukat – érvelt Rudd a menekültexport mellett. A pénteken aláírt megállapodás szerint limit nincs, Ausztrália annyi menekültet küldhet Pápua Új-Guineába, ahányat csak akar. Az ő sorsukat ezután a helyi hatóságok intézik, Ausztrália a deportálással megszabadul tőlük. A menekültek befogadásáért Pápua Új-Guinea segélyt kap, benne egy nagyszabású kórház- és egyetemfejlesztési programmal. Hogy mennyiért, az a megállapodásban nem szerepel. A szerződés az aláírás pillanatában, július 18-án hatályba is lépett.

Ausztráliába az elmúlt másfél évben egyre több menekült érkezett csónakon, a menedékkérők többsége Irakból, Iránból, Srí Lankáról és Bangladesből indul útnak. Először Indonéziába, Jáva szigetére mennek, majd csónakba szállnak a legközelebbi ausztrál terület, a Karácsony-sziget felé. A legtöbbeknek túlzsúfolt, hanyagul karbantartott ladikokban jut hely. Canberra tavaly már hozott egy nagy vitákat gerjesztő döntést arról, hogy a csónakon érkező menekülteket Naurura és Pápua Új-Guineába küldik tovább, amíg az ausztrál hatóságok elbírálják a menedékkérelmüket.

Az, hogy volt-e köze hozzá, egyelőre nem világos, de Nauru egyik menekülttáborában zavargások törtek ki pénteken a szerződésről szóló bejelentés után. Ausztráliában a menekültek ügye az egyik fő téma lesz a közelgő  parlamenti választásokat felvezető kampányban, a pártok pedig egymásra licitálva próbálják távol tartani a menekülteket Ausztráliától. A munkáspárti Rudd fő riválisa, Tony Abbott liberális pártvezér a maga részéről azt szeretné, ha a csónakon érkezőket oda küldenék vissza, ahonnan elindultak. Abbott – akinek a pártja a felmérések szerint simán veri Ruddékat a szeptemberi választásokon – a pénteki szerződésről egyébként azt mondta, sokat ígér, de nem oldja meg az alapvető problémát, vagyis hogy a csónakok el se induljanak Ausztrália felé. Bírálnak az emberi jogi szervezetek is. David Manne, a Refugee & Immigration Legal Centre (RILC) vezérigazgatója elmondta: bár Ausztrália csak a világ menekültjeinek 0,3 százalékát fogadja be, a politikusok azonban nem mindössze az eltérítésükön fáradoznak, hanem új, felesleges veszélyeknek teszik ki őket.

Menekültek Jáva szigetén, útban Ausztrália felé. Esélyük sincs
Illegal immigrants from Afghanistan, Iran and Iraq leave a police office in Bantul district in Indonesia's central Java province February 17, 2012. Indonesian police arrested about 34 illegal immigrants attempting to flee to Australia via Indonesian waters, local television reported. REUTERS/Dwi Oblo (INDONESIA - Tags: SOCIETY IMMIGRATION POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.