Visszaszorították az iszlamistákat

Visszafoglalták a kormánycsapatok a stratégiailag fontos Konna városát Maliban, miután pénteken a francia egységek légicsapásokkal szorították vissza az iszlamistákat.

Visszafoglalták a kormánycsapatok a stratégiailag fontos Konna városát Maliban, miután pénteken a francia egységek légicsapásokkal szorították vissza az iszlamistákat. Az al-Kaidával is kapcsolatban álló iszlamisták csütörtökön foglalták el Konnát, ami megnyitotta volna számukra az utat a főváros, Bamako felé. A mali kormány azonnal az egykori gyarmattartó Franciaország segítségét kérte. Francois Hollande francia elnök ezek után kijelentette, Franciaország nem nézheti tétlenül, hogy tovább nyomuljanak délre a felkelők, akik terrorista állammá akarják tenni Malit. A francia egységek pedig addig fogják támogatni a kormánycsapatokat, „ameddig szükség van rájuk.” A mali akcióban állítólag több száz francia katona vesz részt.

A márciusi katonai puccsot kihasználva a tuaregek elfoglalták az ország északi részét, őket azonban gyorsan kiűzték az iszlamista csoportok. Franciaország azóta már többször figyelmeztetett: az iszlamisták Mali északi részének elfoglalásával egy olyan bázist alakítottak ki maguknak, ahonnan könnyűszerrel megtámadhatják a többi afrikai országot, vagy akár Európát.

Laurent Fabius francia külügyminiszter megerősítette, hogy a francia csapatok légicsapásokkal akadályozták meg, hogy az iszlamisták továbbhaladhassanak. Több részletet nem közölt, így azt sem tudni, hogy a francia katonák a szárazföldön is harcoltak-e. Jean-Yves Le Drian védelmi miniszter később közölte, hogy egy pilótájuk meghalt a pénteki akcióban.

A francia csapatok szombaton újabb légitámadásokat hajtottak végre a Mopti felé tartó iszlamisták ellen, és francia katonák érkeztek Bamakóba, hogy megvédjék a fővárost.

Amerikai források szerint az USA is segíteni fog Maliban, elsősorban a hírszerzésben és a logisztikai feladatokban. Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője kijelentette, hogy fel kell gyorsítani a nemzetközi beavatkozás ütemét, és minél hamarabb Maliba kell küldeni azt a kétszáz katonát, akik a mali hadsereg kiképzését segítenék.

Katonai elemzők szerint a pénteki akció lehetett a francia különleges egységek első bevetése. Abban azonban nem biztosak, hogy ez volt-e a kezdete az ország északi részének visszavételéért indított végső hadműveletnek, mivel sem az eszközök, sem a szárazföldi csapatok nem állnak még készen erre. Egy Reutersnak nyilatkozó szakértő szerint Franciaország valószínűleg úgy gondolta, az iszlamisták Konna elfoglalásával átlépték azt a határt, ami után már be kell avatkozni.

Dioncounda Traore ideiglenes elnök pénteken szükségállapotot jelentett be, szerdán pedig Párizsba repül, hogy Hollande-dal tárgyaljon. – Mától fogva minden mali embernek katonaként kell magára tekintenie – mondta Traore egy tévés beszédben, és felszólította a bányászati és telekommunikációs cégeket, hogy járuljanak hozzá a háborús költségekhez.

Az al-Kaida észak-afrikai ágának (AQIM) szóvivője egy videofelvételen üzent Franciaországnak: fejezzék be a támadásokat, különben elkezdhetik ásni saját gyerekeik sírját.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.