Világszerte nőtt a taposóaknák száma
2010-ben több ország telepített aknákat világszerte, mint addig bármely évben 2004 óta, írja egy nemzetközi felmérésre hivatkozva a BBC.
A Landmine Monitor jelentése szerint a taposóaknák használata még annak ellenére is erősen növekedett, hogy minden eddiginél több területet tisztítottak meg tőlük. Ebben része van annak a négy országnak - Szíriának, Burmának, Líbiának és Izraelnek - akik nem írták alá azt a nemzetközi egyezményt, mely törvényen kívülivé minősíti az aknák használatát, és továbbra is telepítettek belőlük saját területükön. Fegyveres csoportok Afganisztánban, Kolumbiában, Burmában és Pakisztánban is aknásítottak.
A világ országainak nyolcvan százaléka, vagyis 158 állam viszont aláírta az aknák használatának betiltását, a Nemzetközi Aknamentesítő Kampány részeként pedig létrehozták a Landmine Monitor nevű szervezetet is 1998-ban. A szervezet feladatai közt találjuk az aknamentesítést - legutóbbi jelentése szerint erre és az áldozatok megsegítésére 637 millió dollárt költöttek 2010-ben, és az eddigi legnagyobb területet, 200 négyzetkilométernyi földterületet és 460 négyzetkilométernyi csatamezőt tisztítottak meg taposóaknáktól, több mint egymillió aknát robbantva fel.
Az erőfeszítések ellenére tavaly négyezer ember hunyt el vagy sebesült meg súlyosan taposóaknák miatt. A sérültek száma minden évben nő, ennek ellenére mégis csak a segélyek kilenc százalékát fordítják rájuk, pedig sérüléseik következtében legtöbbjük életük végéig tartó gondoskodásra szorul.