Vérdíj a fekete báránytól

Ha tudni akarod a címemet, kérdezd meg apádat. Valamikor ugyanabban a focicsapatban játszottunk és még mindig jó barátok vagyunk – ezzel a Twitter üzenettel válaszolt Dr. Jamal Rifi ausztrál muzulmán közösségi vezető arra a Twitter-üzenetre, amelyben egy feltehetőleg Szíriában, az Iszlám Állam (IS) fegyveresei sorában harcoló Mohamed Elomar ezer dollár jutalmat ajánlott a Sydney-ben élő és dolgozó orvos lakcíméért.
Elomar korábban szintén a Twitteren közölt fotókat, ezeken levágott fejeket tartott mindkét kezében. Rifi kemény szavakkal ítélte el Elomart, ahogy tette azt egy másik ausztrál dzsihádista, Khaled Sharrouf esetében. Elomarhoz hasonlóan Sharrouf is olyan fotókat tett közzé, amelyeken levágott fejekkel pózol. Július végén mindkét férfi ellen elfogatóparancsot adtak ki az ausztrál hatóságok.

Az Új-Dél-Wales-i rendőrség komolyan vette a fenyegetést, járőröket rendeltek ki Rifi doktor és családja védelmére. Az orvos azt nyilatkozta, hogy nem fél és nem bújik el az ezer dolláros vérdíjat kitűző Elomar fenyegetései miatt - Büszke vagyok arra, hogy olyan országban élek, amely biztosítja számomra és mindenki számára a szólásszabadságot – idézte az orvost a CNN.

Sharrouf és Elomar más szálon is kötődik egymáshoz. Az előbbit 2009-ben szabadságvesztésre ítélték, mert részt vett abban a terrorista szervezkedésben, aminek egyik irányítója az utóbbi nagybátyja volt. Mohamed Ali Elomart több mint húsz év börtönre ítélték, miután bűnösnek találták egy hatalmas, de meghiúsított pokolgépes-robbantásos akció előkészítésében.

Rifi egyébként még Libanonból ismeri Mohamed Elomar apját. Mamdouh Elomar az 1970-es években a „Közel-Kelet Svájcát" romba döntő polgárháború elől menekülve vándorolt ki Ausztráliába, ahol műszaki-mérnöki vonalon komoly céget épített fel. Rifi az 1980-as években ment Ausztráliába. Orvosi munkája mellett általános megbecsülés övezte erőfeszítéseiért, amelyekkel a különböző etnikai-vallási közösségek között húzódó választóvonalak ellen küzdött. Rifi szerint Elomarék tiszteletreméltó család, amelyben Mohamed - az általa követett eltorzult ideológia miatt - a fekete bárány lett.

Ausztrália főmuftija, Ibrahim Abu Mohamed több interjút is adott, amellyel igyekezett ellensúlyozni az ISIS által a közösségi médiában folytatott verbuválási akciókat. A vallási vezető arra bíztatta a fiatalokat: ne a retorikát, hanem a tetteket figyeljék. Azt, ahogy a szélsőségesek az iszlám védelmére hivatkozva családjuknak, közösségüknek súlyosan ártanak, a hitről pedig torz képet közvetítenek. Az ausztrál nemzetbiztonsági szervek szerint a kontinensnyi ország mintegy hatvan polgára harcol a Szíriától Irakig terjedő kalifátust hirdető ISIS soraiban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.