Vérdíj a fekete báránytól
Az Új-Dél-Wales-i rendőrség komolyan vette a fenyegetést, járőröket rendeltek ki Rifi doktor és családja védelmére. Az orvos azt nyilatkozta, hogy nem fél és nem bújik el az ezer dolláros vérdíjat kitűző Elomar fenyegetései miatt - Büszke vagyok arra, hogy olyan országban élek, amely biztosítja számomra és mindenki számára a szólásszabadságot – idézte az orvost a CNN.
Sharrouf és Elomar más szálon is kötődik egymáshoz. Az előbbit 2009-ben szabadságvesztésre ítélték, mert részt vett abban a terrorista szervezkedésben, aminek egyik irányítója az utóbbi nagybátyja volt. Mohamed Ali Elomart több mint húsz év börtönre ítélték, miután bűnösnek találták egy hatalmas, de meghiúsított pokolgépes-robbantásos akció előkészítésében.
Rifi egyébként még Libanonból ismeri Mohamed Elomar apját. Mamdouh Elomar az 1970-es években a „Közel-Kelet Svájcát" romba döntő polgárháború elől menekülve vándorolt ki Ausztráliába, ahol műszaki-mérnöki vonalon komoly céget épített fel. Rifi az 1980-as években ment Ausztráliába. Orvosi munkája mellett általános megbecsülés övezte erőfeszítéseiért, amelyekkel a különböző etnikai-vallási közösségek között húzódó választóvonalak ellen küzdött. Rifi szerint Elomarék tiszteletreméltó család, amelyben Mohamed - az általa követett eltorzult ideológia miatt - a fekete bárány lett.
Ausztrália főmuftija, Ibrahim Abu Mohamed több interjút is adott, amellyel igyekezett ellensúlyozni az ISIS által a közösségi médiában folytatott verbuválási akciókat. A vallási vezető arra bíztatta a fiatalokat: ne a retorikát, hanem a tetteket figyeljék. Azt, ahogy a szélsőségesek az iszlám védelmére hivatkozva családjuknak, közösségüknek súlyosan ártanak, a hitről pedig torz képet közvetítenek. Az ausztrál nemzetbiztonsági szervek szerint a kontinensnyi ország mintegy hatvan polgára harcol a Szíriától Irakig terjedő kalifátust hirdető ISIS soraiban.