USA: indul a nagy menetelés
Ha hajszálvékony előnnyel is, de Mitt Romney massachussetsi kormányzó vezeti a népszerűségi listákat Iowában, ahol a választási gyűléssel (kaukusszal) holnap kezdődik a novemberi elnökválasztásra jelöltet állító előválasztási idény.
Iowa a több hónapon át, államról államra tartó megméretések első állomása, és aki itt nyer, az nagy lendülettel vághat neki a következő fordulóknak. A 24 százalékon álló Romney mögött Iowában a texasi képviselőé, Ron Paulé a második hely (22 százalék), őt pedig Rick Santorum követi 15 százalékos népszerűséggel. Az országosan jelentéktelen támogatottsággal rendelkező Santorum eddig főleg keményvonalas külpolitikájával és mezítlábas kampányával hívta fel magára a figyelmet. Amellett ugyanis, hogy állítása szerint Barack Obama puhányságával szemben ő támadást indítana Irán ellen, ha a perzsa ország nem nyitja meg atomlétesítményeit a megfigyelők előtt, a volt pennsylvaniai kormányzó pénz és emberek híján kocsiba vágta magát, és a városházákra ment kampányolni. Számítása be is jött, hiszen rövid idő alatt népszerűsége a duplájára nőtt.
Ami a többi aspiránst illeti, Newt Gingrich volt házelnök, akit Romneynál sokan esélyesebbnek tartanak Barack Obama ellen majd november 6-án, mindössze 12 százalékon áll Rick Perry texasi kormányzó (11 százalék) és Michele Bachmann előtt, aki augusztusban még első helyen végzett egy iowai népszerűségi felmérésen.
A mindössze a negyedik helyre elég mélyrepülését Gingrich nagyrészt egyébként Romney odaadó negatív kampányának köszönheti, így a volt házelnök utolsó egy hete többé-kevésbé arról szólt, hogyan legyen úrrá ezen a potom 3,5 millió dollárból gerjesztett választói antipátián. „Ha tehetné, az egész választást megvenné” – dühöngött leplezetlenül Romney húzásán a veterán republikánus politikus.