A pénzügyi felügyelet 2014 márciusa és 2016 augusztusa között 461 nyomozati anyagot készített el és adott át a bűnüldöző szerveknek a volt elnök és környezete pénzmosási ügyleteinek kivizsgálása alapján.
Mindezen felül a felügyelethez más országok hasonló szerveitől érkezett értesítések alapján
egykori magas rangú ukrán tisztségviselők külföldi számláin további 107,2 millió dollárt (29,7 milliárd forint), 15,9 millió eurót (4,9 milliárd forint) és 135 millió svájci frankot (38,2 milliárd forint) zároltak
Ausztriában, Nagy-Britanniában, Lettországban, Cipruson, Olaszországban, Liechtensteinben, Svájcban és Hollandiában.
|
Janukovics Moszkvában üdül Reuters |
A bankszámlákon zárolt összegekhez azonban az állam nem tud hozzáférni. Petro Porosenko elnök kedden sürgette a kijevi parlamentet: mihamarabb hozzon törvényt a Janukovics és környezete által jogtalanul szerzett pénzek elkobzásáról, hogy az állam ezeket a költségvetésébe beépíthesse és felhasználhassa, elsősorban az ország védelmének finanszírozására.
A 2014-es Majdan-tüntetések nyomán az ukrán parlament 2014. február 22-én nagy többséggel menesztette hivatalából Janukovicsot, de az államfő akkor már menekülőben volt Oroszország felé.
A döntés előzményeként a rendfenntartók éles töltényekkel lőttek a tüntetőkre, aminek következtében több mint százan életüket vesztették.
A történteket elítélve Janukovics parlamenti híveinek többsége is az államfő leváltására szavazott.
Az eltávolított államfő ellen nemcsak illegálisan szerzett jövedelmek, hanem több más bűncselekmény vádjával is eljárást indított az ukrán főügyészség.
Vádolják hatalommal való visszaéléssel és tömeggyilkosságban való részvétellel a Majdan-tüntetők lelövetéséért, valamint az alkotmányos rend erőszakos megdöntésére és az államhatalom megszerzésére irányuló cselekményeket is a terhére rónak oroszországi sajtótájékoztatóin tett kijelentései miatt.