– A Folyó sikere a közvélemény-kutatásokban a görög politikai színtér képlékenységét és bizonytalanságát mutatja. És azt, hogy az emberek frusztráltak, dühösek a megszorító intézkedések miatt. Nincs előttük semmilyen komoly, hiteles alternatíva – értékeli a helyzetet lapunknak Jorgosz Kapopulosz politikai elemző.
A hírhedten korrupt, hagyományos pártoknak és a reménytelen gazdasági helyzetnek „hála”, az új mozgalomnak nem is kellett gondosan megírt programmal előállnia. Sztavrosz Teodorakisz nem csinál titkot belőle, hogy ilyen még nincs, de nagy vonalakban persze el tudja mondani a lényeget. Mérsékelni a rekordmagas, 28 százalékos munkanélküliséget, modernizálni az állami szektort, csökkenteni a parlament méretét, szétválasztani az egyházat és az államot.
– A Folyó még mindig egy tévéműsor, amely megpróbál politikai párttá alakulni. Teodorakisz ismert tévés újságíró, aki igyekszik a saját hírnevét és stílusát átültetni a politikába – fogalmaz szkeptikusabban a Népszabadságnak Jorgosz Pleiosz szociológus, az Athéni Egyetem tanára. Szerinte az új mozgalom jellegzetesen neopopulista üzenetekkel operál, amelyek inkább az érzelmekre hatnak, akárcsak egy szórakoztató információs műsor a tévében. Fő erejét a nagy pártokkal szembeni ellenérzés adja.
Az egyre mélyülő válság okozta elégedetlenséget lovagolta meg a két fő ellenzéki erő, a radikális baloldali Sziriza és a szélsőjobboldali Arany Hajnal is. A neonácik előretörése miatt aggódókat már az is megkönnyebbüléssel töltené el, ha a felmérésekben a Folyó letaszítaná az Arany Hajnalt a dobogó harmadik fokáról. – Sok új párt felbukkant az elmúlt időkben, ám legfeljebb egyszázalékos támogatottságot értek el. A Folyónál minden adott a sikerhez: meglátjuk, hogy tényleg megerősödik-e, vagy csak múló hóbort lesz – nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Kosztasz Panagopulosz az Alco közvélemény-kutatótól.
|
Sztavrosz Teodorakisz Alkis Konstantinidis |
Az első próbatétel a május végi európai parlamenti választás lesz, ehhez a kampányt Teodorakisz pártja főként az interneten folytatja. S hogy miért éppen az EP-választásokon startolnak? A tévés újságíró egyenes választ ad: mert olcsó. Mint a The Guardianben megemlíti, nem érzi magát alkalmasnak a képviselő-jelöltségre, mert nem beszél jól angolul. Közvetlen stílusa a brit lap újságíróját is meglepi; Teodorakisz azt mondja, nem ad interjúkat, üljenek le inkább kávézni.
– A fő kérdés, hogy egy ennyire megosztott politikai életben van-e helye egy balközép mozgalomnak a két legerősebb párt, a jobboldali Új Demokrácia és a baloldali Sziriza között – magyarázza Jorgosz Kapopulosz. (A Paszok mellett a konzervatív Új Demokrácia a másik „klasszikus” görög párt, szintén a kormánykoalíció tagja.) Az elemző szerint a Folyó nagy előnye, hogy nem terheli felelősség a múlt hibáiért, és azzal sem lehet vádolni, hogy régi politikusok újrahasznosításából jött volna létre.
S hogy honnan hódít el szavazókat a Folyó? Az eddigi felmérések szerint a bal- és a jobboldalról egyaránt; ahogy folyik előre, egyre szélesebbre duzzad. Pedig az új mozgalom nem éppen fényűző környezetben, egy athéni lakásban intézi az ügyeit, Sztavrosz Teodorakisz a blogját is innen írja.