Emil Boc kapott megbízást kormányalakításra
Az elmúlt napokban lezajlott bukaresti pártközi tárgyalások nyomán világossá vált, hogy a Szociáldemokrata Párt (SZDP) és a Nemzeti Liberális Párt (NLP) nem kíván koalícióra lépni a D-LP-vel. Egyedül a Romániai Magyar Demokrata Szövetség mutatkozott hajloandónak arra, hogy belépjen a demokrata-liberálisok körül megalakított kabinetbe.
A liberálisok egyelőre nem adtak végleges választ, de az előzetes tárgyalások során részvételüket a pártjuk által javasolt miniszterelnökhöz kötötték. Ezt azonban a D-LP tartotta elfogadhatatlannak.
A D-LP-RMDSZ-nemzeti kisebbségi képviselők-független honatyák alkotta többség igen törékeny. Előre birítékolható, hogy ennek a többségnek semmiképpen nem sikerül majd a tervezett és szükséges alkotmánymódosításokat valóra váltania, ahhoz ugyanis kétharmados parlamenti támogatásra lenne szüksége.
Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke Boc felkérését követően elmondta: a felkérés a szövetség számára nem okozott meglepetést. Hozzátette: az RMDSZ kisparlamentje pénteken Marosvásárhelyen dönt majd hivatalosan a D-LP-vel történő koalícióra lépésről.
Boc is elismerte, hogy az új mandátum „hatalmas felelősséggel jár". Az ország stabilitásának megteremtése érdekében partnerséget ígért a civil társadalomnak, az egyházaknak és a szakszervezeteknek, és szolidaritást kért az egész ország lakosságától.
Mircea Geoana SZDP-elnök „szerencsétlen választásnak" minősítette Boc megbízását, s abból azt olvasta ki, hogy Basescu második mandátuma „talán rosszabb lesz, mint az első", de semmiképpen nem szolgálja majd a nemzeten belüli megbékélést.
Crin Antonescu NLP-elnök is bírálta Boc felkérését az új kormány megalakítására. Közölte: a liberálisok megvárják a cabinet listáját és annak kormányprogramját, és azt követően döntik majd el, hogy támogatják-e vagy sem az új Boc-kormányt.