Újra terítékre kerülhet a függetlenségről szóló népszavazás

Québec tartomány közel hatmillió választópolgára ma az urnák elé járul. Elképzelhető, hogy a szeparatisták bekerülnek a hatalomba, így ismét napirendre kerülhet a Kanadától való elszakadás kérdése és a népszavazás.

A tartományi miniszterelnöki széket közel egy évtizede elfoglaló liberális Jean Charest a közvélemény-kutatásokban rendre lemarad a szeparatista Parti Quebecois (PQ) nevű pártot vezető Pauline Marois mögött. Marois lenne a tartomány első női vezetője, de ha nyerne, sem szerezné meg a többséget a 125 fős parlamentben. Így ugyan napirendre kerülne a függetlenné válás kérdése, de nem tudnák olyan gyorsan lezavarni az elszakadásról szóló népszavazást. Az ügyben eddig kétszer tartottak népszavazást, 1980-ban és 1995-ben. A szavazók mindkét esetben elutasították a függetlenséget, habár az utóbbi voksoláskor kevés hiányzott, hogy a tartomány elszakadjon Kanadától.

A felmérések azt mutatják, a választóknak nem fűlik a foga egy újabb népszavazáshoz. A függetlenséget ráadásul a lakosságnak csak kevesebb mint harminc százaléka támogatja. Az is igaz azonban, hogy a szavazóknak már elegük van a liberálisokból, és ez a PQ-nak kedvezhet.

A választási küzdelembe beszállt egy harmadik párt is, a Coalition Avenir Quebec (CAQ), amelyet a PQ egyik volt minisztere vezet. Az ő véleménye szerint a szeparatizmus már nagyon hosszú ideje csak bénulást okoz a tartománynak.

Charest az utcai zavargásokra hivatkozva hozta előrébb egy évvel a választásokat. A diákok február óta egészen késő tavaszig a növekvő tandíjak ellen tüntettek. Kanadában még sosem volt ilyen hosszú ideig tartó diákdemonstráció, összesen 2500 embert tartóztattak le. A felmérések szerint a legtöbb québeci ugyan egyetértett a tandíjemeléssel, viszont a tüntetés korlátozására hozott intézkedések már kiváltották a lakosok ellenszenvét.

Charest egyébként arra építi a kampányát, hogy Québecnek inkább egy erős, munkahelyteremtő kormányra van szüksége, nem az elszakadáspártiakra, akik csak bizonytalanságba taszítanák az országot. Hangsúlyozta, a tartomány – a többi nyugati országgal ellentétben – nagyrészt megúszta a gazdasági válságot.

A kritizálók szerint a miniszterelnöknek azért volt olyan sürgős a választás, mert nem akarja, hogy befolyásolja a választókat annak a korrupciós vizsgálatnak az eredménye, amelyet a nyári szünet után vesznek ismét napirendre. A Plan Nord nevű fejlesztési tervről van szó, amelyről Charest pártja azt állította, az állami és a magánszektornak – főleg a bányászatnak és az energiaiparnak – nyolcvanmilliárd dollárt fog hozni a következő huszonöt évben. Marois szerint az üzletben részt vevő főleg bányászati cégek nem fizetnek elég díjat az államnak az erőforrások használatáért, a CAQ szerint pedig főleg külföldi vállalatok húznak hasznot a tervből.

A diákok a tüntetés 100. napján is az utcára vonultak. Ezen már rég túl vannak, de eredményt még nem értek el
Demonstrators protest against student tuition hikes in downtown Montreal, Quebec, May 22, 2012. Tens of thousands marched on Tuesday in a rally marking 100 days of student protests. The banner reads, "100 days of strike, 100 days of contempt". REUTERS/Christinne Muschi (CANADA - Tags: CIVIL UNREST POLITICS EDUCATION TPX IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.