Damaszkuszt elönti az erőszak

Szombaton és vasárnap több bomba is pusztított a szír fővárosban, Damaszkuszban. Ma egy katonai épület mellett, tegnap egy menekülttábor közelében robbantottak. Lahdar Brahimi, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja szombaton az al-Arabija arab nyelvű hírtelevíziónak nyilatkozva kizárta a külső katonai beavatkozás lehetőségét.

Vasárnap Damaszkusz azon részén robbantottak, ahol több katonai létesítmény és a védelmi erőknek otthont adó épület is található. Az állami média szerint a robbanás terrorista merénylet volt. Halálos áldozatot nem követelt, csupán négyen sérültek meg könnyebben. A célpont a katonai vezetők irodáinak védelmét ellátó őrök épülete volt, de a robbantás időpontjában senki sem tartózkodott a helyszínen. Az ellenzéki aktivisták videófelvételein a területről felszálló fehér füstöt látni, míg az állami tévé a megrongálódott járműveket mutatta.

Szombaton az állami média azt jelentette, Damaszkusz déli részén egy autóba rejtett bomba robbant fel, a merényletben tizenöten meghaltak. A detonáció cafatokra tépte az áldozatok holttestétés, a robbanás a környékbeli épületeket is megrongálta. A támadás egyébként egy palesztin menekülttábor közelében történt, egy nagyon szegény környéken, ahol állítólag elég erős a kormányellenes hangulat. Ugyancsak szombaton két másik pokolgépes merénylet is történt a polgárháború sújtotta Szíriában, mindkettő halálos áldozatot és sebesüléseket követelt.

A lázadók és a kormánypárti erők már július óta harcolnak Damaszkuszért, az eltelt idő alatt a fővárosban és Aleppóban is egyre gyakoribbá váltak a robbantások. A hatóságok szerint fegyveres terrorista csoportok követik el a támadásokat.

A szíriai kormányerők vasárnap heves támadást indítottak Aleppo több negyede ellen, aminek következtében számos épület megsemmisült. A rendszerhez hű csapatok éjféltől hajnalig lőtték a város északkeleti negyedeit, az iskolaépületeket sem kímélve. Aleppóban egyre nehezebb a polgári lakosság élete. Kígyózó sorok állnak a pékségek előtt, ahol olykor a legváratlanabb pillanatokban kifogynak a lisztből. A legnagyobb nehézséget az élelmiszer mellett a gyógyszerek beszerzése okozza, s a csecsemők számára nem könnyű tejhez jutni. Ilyen helyzetben érthető, hogy egyre több ember hagyja el hazáját és a szomszédos országokba menekül. Jordánia vasárnap 700 millió dolláros segítséget kért a nemzetközi közösségtől az egyre növekvő menekültáradat fogadása és ellátása miatt.

Eközben tovább folytatódik az erőfeszítés a konfliktus diplomáciai rendezésének érdekében. Lahdar Brahimi, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja szombaton az al-Arabija arab nyelvű hírtelevíziónak nyilatkozva kizárta a külső katonai beavatkozás lehetőségét, hiszen az saját diplomáciai küldetésének kudarcát is jelentené. Az algériai diplomata szerint a politikai folyamat kezdeményezésében a damaszkuszi kormányra hárul a fő szerep, s legfőképpen a vérontást kellene mihamarabb beszüntetni, mert a szíriai nép szenvedése határtalan. A rendezést hátráltatja, hogy az ENSZ biztonsági tanácsa is rendkívül megosztott a szíriai konfliktus kérdésében. Kína és Oroszország eddig három ízben akadályozta meg, hogy a testület büntetőintézkedéseket hozzon a népfelkelést fegyveres erőszakkal elfojtani próbáló Bassár el-Aszad elnök rendszere ellen.

Az ellenzéki aktivisták számításai alapján a felkelés tavaly márciusi kezdete óta több mint húszezren haltak meg, és több mint egymillió embernek kellett elhagynia lakhelyét.

Kiégett jármű a vasárnapi damaszkuszi robbantás után. Már a fővárosban is egyre több a merénylet
The wreckage of a vehicle is seen after an explosion near major military and security compounds in Damascus September 2, 2012, in this handout photograph released by Syria's national news agency SANA. The explosion hit a neighbourhood in Damascus on
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.