Sokkolja a világot a treimszai vérengzés
Döbbenten értesült a világ arról az öldöklésről, amelyre csütörtökön került sor Treimsza településen, Szíria Hama tartományában. A területi ellenzéki csoport több mint kétszáz halottról számolt be a rezsimpárti milícia pusztítását követően, míg a londoni székhelyű a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjához 160 áldozatról érkezett bejelentés pénteki adat szerint. Ha hiteles az előbbi szám, úgy a treimszai lehetett a tizenhat hónapja tartó konfliktus legnagyobb mészárlása. A világsajtó, így a CNN is felhívja a figyelmet ugyanakkor arra, hogy független forrásból nincs lehetősége a beszámolók megerősítésére, mivel Szíria csak igen korlátozottan teszi lehetővé a nemzetközi sajtó működését az országban.
Az ellenzék arról számolt be, hogy a falut először tűz alá vették, majd lerohanták az alavita fegyveresek, és könyörtelenül belekezdtek a gyilkolásba. A helybéliek harckocsikból, helikopterekről, kézi fegyverekből leadott tűzben vesztették életüket. A menekülőkkel is leszámoltak, tömeges kivégzéseket is végrehajtottak a milicisták a beszámolók szerint. – A faluban minden családnak vannak halottai. Megszámlálhatatlanul sok család gyászol gyerekeket, nőket, férfiakat – mondta egy aktivista, aki még előzőleg elhagyta a helyszínt, de kapcsolatban maradt a helybéliekkel. Hozzátette, számos holttestet már összeszedtek, és átvittek egy mecsetbe.
Az öldöklésről a szír állami tévé is beszámolt, de „fegyveres terroristákat” okolt, megemlítve, hogy a biztonsági erők három embere vesztette életét. A Sana hivatalos hírügynökség „vérszomjas médiáról” beszélt, amely szerinte „felfegyverzett terroristabandákkal együttműködve” hangulatot kelt Szíria ellen.
A történtek mindenesetre újabb lendületet adhatnak a diplomáciai egyeztetéseknek, habár az oroszok épp a vérengzés napján tették egyértelművé, megvétózzák az ENSZ Biztonsági Tanácsa négy nyugati tagállama (az állandó tag Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, továbbá Németország) által javasolt, Damaszkusznak ultimátumot szabó határozattervezetet. Az orosz álláspontjuk szerint ez „eltemetné” az ENSZ-missziót, ráadásul kiegyensúlyozatlan is: az ellenzék kötelezettségeiről nem beszél.
Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, a világszervezet és az Arab Liga különmegbízottja „megrendülten és megdöbbenten” fogadta a treimszai híreket. - Ez a kormány kötelezettségvállalásának megszegése, amely szerint be kell szüntetni a nehézfegyverzet bevetését a sűrűn lakott területeken - mondta Annan, hozzátéve: az ENSZ-megfigyelők készen állnak rá, hogy megvizsgálják a treimszai helyszínt. A misszió vezetője, Robert Mood norvég vezérőrnagy ugyanakkor azt mondta, ez csak hiteles tűzszünet esetén lehetséges. William Hague brit külügyminiszter a helyszín mielőbbi felderítését sürgette. Khalid Szaleh, a Szíriai Nemzeti Tanács (SNC) ellenzéki ernyőszervezet tagja szerint az ilyesfajta leszámolások, mint a treimszai, sajnálatos módon növelik Basar el-Aszad bandáinak harci morálját, miközben az elnököt egyáltalán nem érdekli a nemzetközi közösség véleménye - állítja. - Nagyszerű lenne, ha eljönne ide a nemzetközi sajtó, és látná a szörnyűséges mészárlásokat. Jelenleg a szíriai a legjobban dokumentált forradalom, másfélmillió videóval. Minden áldozat névvel, családdal, lakóhellyel dokumentálva van. Nehéz ráfogni, hogy el vannak túlozva ezek (az adatok) - mondta Szaleh a londoni The Guardiannek.
Annan ugyanakkor egyre népszerűtlenebb az ellenzék körében, miközben Basár el-Aszad elnök éppenhogy dicséri a ghánai diplomatát: „egyelőre nehéz, de jó munkát végez”. Az Aszad-ellenes felkelés fő Facebook-profilján Annant elmarasztalják, mert nem tudja leállítani a civilek legyilkolását. Utcára vonuló, a treimszai áldozatokkal együttérző tüntetők elmozdítását is követelték. Az egykori ENSZ-főtitkár mindenesetre hétfőn, Moszkvában találkozik Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. Pénteken nagyköveti szinten ült össze a Biztonsági Tanács. Munkatársunk kérdéseire válaszolva James Lynch, az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet illetékese azt mondta telefonon, Londonból: szervezete nem szólít fel külföldi beavatkozásra. Mint mondta, nem tudja, hogy az al-Kaida terrorszervezet próbál-e kapcsolatba lépni a lázadókkal. - Mindenesetre hatalmi vákuum van Szíriában - tette hozzá.
Jönnek a vegyi fegyverek is?
Mindeközben a The Wall Street Journal arról számolt be, hírszerzési értesülések szerint a kormányerők vegyifegyver-készletek mozgatásába kezdtek. Ez táplálja a félelmeket, miszerint a felkelőkkel vagy civilekkel szemben vetnék be őket. Victoria Nuland amerikai külügyi szóvivő szerint a nemzetközi közösség elszámoltat minden szíriai illetékest, aki nem őrzi megfelelő gondossággal ezeket a készleteket.
Aszad ellenzéke szerint eddig több mint tizenhétezer ember esett áldozatul az összecsapásoknak.
Beszámoló emailben
Szerkesztőségünket e-mailben tájékoztatta a szíriai ellenállás párizsi sajtóirodájának munkatársa, a magyar-szír El-Khalid Ibrahim Imre. Azt írja, hogy a tízezer lakosú Treimszában történt mészárlásról ellentmondóak a hírek. Ők „csak” hetven körüli halottról tudnak. A várossal nincs kiépíthető kapcsolat. A kevés információt a hálózatuk egyik kinti tagja támasztotta alá, aki a közelbe eső al-Latamnéból ment át Treimszába.
Eszerint a hadsereg reggel 5-kor kezdte bekeríteni települést, pontban 6-kor már eldördült az első lövés. A helyszín köré egy képzeletbeli kört rajzoltak. Aki megpróbálta valamelyik irányból átlépni, arra tüzet nyitottak, így könnyen megakadályozták a helyiek szökését. Ez a művelet két órán át tartott, ekkorra már teljesen elszigetelték a városkát. A sebesülteket és az áldozatokat nem lehetett elvinni, egy orvos épp egy sebesült megsegítése közben kapott golyót a fejébe. Azt hitte, lőtávolságon kívül van. Treimszában a Szabad Szíriai Hadsereget (FSA) csak pár fegyveres képviseli. Semmi esélyük nem lett volna harcba keveredni, ezért csak a sebesülteket próbálták kimenteni. Nem sokkal később nyugati irányból érkeztek segítségül az FSA nagyobb egységei. Ők megtisztították a város nyugati bejáratát elzáró barikádot, ezzel rést nyitva a lakosok kimenekítéséhez. Ekkor jelentek meg a harci helikopterek, erős tűzzel visszavonulásra kényszerítették az FSA katonáit. Délre már mindenütt katonák voltak, a különítményesek (sabbihák) pedig szabad utat kaptak a fosztogatáshoz.
A tüntetések jól ismert arcait golyóval, az utcán végezték ki, egymás mellé állítva, másoknak otthon vágták el a torkát. A hadsereg este 10-kor vonult ki a területről. Eddig 74 áldozatot azonosítottak, közülük hét a városon kívül vesztette életét. A többi holttestet a helyi nagy mecset udvarához szállították. - Eddig száz elrabolt (letartóztatott) személyről tudunk, nagyjából 30 eltűnt lakos van, eddig nem tudni, mi lett a sorsuk. Több mint kétszáz a sebesültek száma - írta forrásunk. Az FSA jelentette, nem hagyja válasz nélkül a csapást. Idlib tartomány északi részén több egység is egyesített erővel akadályozta meg a Rami várost épp körbefogó hadsereg hasonló vérfürdőjét a civilek ellen. Ez az összecsapás becslés szerint ötven áldozatot követelt a rezsim katonái közül. A harcok még most is folynak.