Új katonai sikerek Maliban
A mali hadsereg csapatai erőteljes francia támogatással mind nagyobb nyomást gyakorolnak az iszlamista lázadókra, s 42 órás harc után csütörtök éjjel visszafoglalták Konna városát Mali középső részén - közölte Dider Dakouo parancsnok az állami televízióban. A hét elején a mali kormány már bejelentette, hogy visszafoglalták a várost, Franciaország ezt azonban megcáfolta. Független megfigyelők nem juthatnak be a városba, az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi szervezet hétfő óta próbálkozik, de a mali hadsereg lezárta az utakat.
Csütörtök este megérkezett az első száz katona Togóból és Nigériából Bamakóba. A katonák annak a nagyobb nyugat-afrikai egységnek tagjai, amely csatlakozni fog a mali hadsereghez és a francia csapatokhoz a Mali északi részét elfoglaló iszlamisták elleni harcban.
Nigéria valószínűleg 300-ról 1200 főre növeli hozzájárulását a Maliban beavatkozó nyugat-afrikai erőkhöz. Ezenkívül Csád 2000, Szenegál, Burkina Faso, Niger és Togo országonként 500, Benin pedig 300 katonát küld majd, összegzi a BBC. Jelenleg 1400 francia katona van Maliban, az ő számukat várhatóan 2500-ra növelik majd.
Az Egyesült Államok azt közölte, hogy kész csapatszállító repülőgépeket a franciák rendelkezésére bocsátani. A német Bundeswehr két Transall katonai szállítógépet indított útnak csütörtökön.
Konna visszavétele után a kormánycsapatok pénteken Diabali városát próbálták visszaszerezni. A közeli Nionóban tartózkodó polgármester elmondta, hogy pénteken még harcoltak az utcákon, de az iszlamisták állítólag már elhagyták a várost. A lakosok szerint a francia és a mali csapatok előrehaladása lelassult, az iszlamisták ugyanis a civilek otthonaiban kerestek menedéket, írja a Reuters.
Eközben az ENSZ menekültügyi ügynöksége közölte, hogy a harcok miatt a közeljövőben 700 ezer ember hagyhatja el otthonát, a Reuters szerint körülbelül 150 ezren már a környező országokba menekültek.
A tavaly márciusi bamakói katonai puccsot követően a tuaregek elfoglalták az ország északi részét. Őket elkergették az iszlamisták, akik a saría, az iszlám jogrend bevezetését követelik. Maliban elsősorban az al-Kaida észak-afrikai ága, az Iszlám Maghreb al-Kaidája (AQIM) és a helyi Ansar Dine van jelen. Franciaország múlt héten azután avatkozott be, hogy a szélsőségesek elfoglalták Konnát. A francia beavatkozásra válaszul egy iszlamista szervezet megtámadott egy kelet-algériai földgázkitermelő telepet, és több száz túszt ejtett. A túszszabadító akció még nem ért véget: körülbelül hatvan külföldi fogoly még mindig az iszlamistáknál van.