Új áldozatot szedett az európai vihar
Péntekre hivatalosan három halálos áldozata lett az Európában dühöngő Xavernek: a 120-140 kilométer per órás széllel érkező vihar miatt Dániában oldalra dőlt egy kamion, a roncsok között pedig rendőrségi bejelentések szerint életét vesztette az áldozat, egy 72 éves nő. A Xaver két korábbi ismert áldozatának egyike, egy skót férfi hasonló balesetben halt meg. Rajtuk kívül még egy halott van, akire a közép-angliai Nottinghamshire-ben dőlt rá egy fa.
A Xaver most főleg Németországban tombol, ahol a jóvoltából a hamburgi partoknál péntek reggel elérte a csúcspontját az utóbbi évtizedek legnagyobb vihardagálya. A Hanza-városban a vízállás a vihar hatására 6,09 méterrel haladja meg a dagály idején jellemző átlagos szintet, ami száz éve a második legnagyobb érték. A hírhedt negyed, a belvárosi St. Pauli több része víz alá került, 300 embert evakuálni kellett.
A Xaver csütörtök délután érte el az Északi-tenger németországi partvidékét. Azóta csak Hamburgban több mint háromszáz helyszínre riasztották a tűzoltókat, főleg kidőlt fák és megrongálódott tetők miatt. Nagy kár sehol nem keletkezett. Az egyetlen jelentős incidens péntek hajnalban történt, amikor kisiklott egy elővárosi vonat. A balesetben csak egy ember sérült meg.
Berlinben és a fővárostól északra rendkívüli szél és hófúvások is nehezítik a közlekedést, de mindenütt viszonylag jól megbirkóznak a természeti csapással. Brandenburg tartományban az éjjel ugyan 17 közlekedési baleset történt, de csak egy ember sérült meg.
A vihar miatt a Berlin-Hannover-Münster vonaltól északra mindenütt magas vagy a legmagasabb fokú figyelmeztetés van érvényben. Az embereknek azt tanácsolják, hogy aki csak teheti, maradjon otthon. A Német Időjárástani Intézet (DWD) előrejelzése szerint pénteken az ország északi- és balti-tengeri partvidékén 140 kilométeres, a tengertől távolabb fekvő régiókban 110 kilométeres széllökések lehetnek.
A brit meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint fenyegeti ár Angliát is. Ezért a világ második legnagyobb mozgatható gátrendszerét, a Temze-gátat London védelmében felállították. Az ár betört Rotterdamba és Dordrechtbe is, de holland hatósági bejelentések szerint nincs katasztrófahelyzet, nagyrészt a vonatközlekedés is zavartalan. Ez a repülésre nem igaz. A holland légitársaság, a KLM többtucatnyi járatot törölt, eközben pedig Hamburgban 120 járatot töröltek vagy térítettek el. Hasonló döntésre kényszerültek előzőleg a skót hatóságok Glasgowban, Edinburghben és Aberdeenben is – a Xaver először Skóciánál csapott le Európára.
Eközben a helyi hatóságok újra megnyitották a dán fővárost, Koppenhágát a svédországi Malmővel összekötő nyolc kilométeres Øresund hidat, amelyet az itt néhol 229 kilométer per órát elérő széllökések miatt csütörtök este lezártak. A kompok még az egyik országból sem indulnak el sem egymás, sem Németország felé. Csütörtökön a svéd partoktól 22 kilométerre egy hajóról két tengerészt sodort a vízbe a szél. Bár folyamatosan keresik, még mindig nem találják őket.