Tűzkeresztségben a kommandó
Mindkét különleges egység a francia belügyhöz tartozik, korábban azonban egymástól függetlenül működtek, és a tárca vezetésében figyeltek arra, hogy mindkét formáció „megőrizze a maga arcát”. Összesített létszámuk meghaladja az ezer főt.
Bevetésen a különleges erők Youssef Boudlal / Reuters |
Az 1972-es müncheni nyári olimpia nyomán – amikor palesztin terroristák behatoltak az izraeli sportolók szállására, és ott vérfürdőt rendeztek – több nyugat-európai országban alakítottak ki terroristaelhárító különleges egységeket, akkor született meg a nyugatnémet GSG–9 is. Franciaországban a félkatonai szervezetként műkdő, a védelmi tárcához tartozó csendőrség keretében jött létre a bevetési csoport (Groupe d’Intervention de la Gendarmerie Nationale, GIGN). A légi szállítású alakulatot 2009-ben a védelmi tárcától a belügyhöz vezényelték át. A világ számos pontján bevetett GIGN megalakulása óta mintegy hatszáz túszt menekített ki. Egyik leghíresebb akciója 1994 karácsonyán volt, a marseille-i repülőtéren sikeresen rajtaütött az Air France utasszállító gépét eltérítő algériai iszlamistákon, és kiszabadították a túszokat.
A Fekete Párducoknak is nevezett RAID-ot (Recherche, Assistance, Intervention, Dissuasion, azaz Kutatás, Segítség, Beavatkozás, Lebeszélés) az 1980-as években hozták létre. Alapvetően terroristaellenes alakulat: 180 főt számlál, ők látják el a Franciaországba érkező magas rangú vendégek védelmét, külföldön pedig a francia sportolókét, olimpikonokét. Legutóbb a RAID 2012 márciusában hallatott magáról: mesterlövészük végzett Mohamed Merah-val, a muzulmán szélsőséges Franciaország déli részén sorozatban gyilkolt meg katonákat és zsidókat, köztük gyerekeket.