Tüntetéssel fogadta Thesszaloniki a reformokat
Nagyszabású gazdaságélénkítési és társadalmi reformokkal állt elő szombaton Jeorjiosz Papandreu. A görög miniszterelnök a múlt héten átszervezte középbal kormányát, amely vele együtt Thesszalonikiben a 75. nemzetközi vásár megnyitására utazott. Ezzel az északi görög nagyvárosba költözött az immár szokásos tüntetéssorozat is. Szombaton háromezer rohamrendőr és katona, civil biztonsági őr zárta le a vásár körzetét. A miniszterelnök és korábbi megszorító intézkedései – bér és kedvezménycsökkentések, liberalizálás ellen sokezres tömeg tüntetett. Most nem volt erőszakos összecsapás, könnygázt sem vetettek be. A rendőrök szétszórták a tüntető csoportokat. Késő este még láttam kisebb balos felvonuló csapatokat. Mások a kellemes időben a kávéházak teraszain vitatták meg a helyzetet. A tüntetés másnap is folytatódott. A szakszervezetek, a kommunisták és alkalmi civil szervezetek vonulnak az utcára, hogy az életszínvonal csökkentése ellen tiltakozzanak.
Szombaton feldühödött kamiontulajdonosok is az utcára vonultak. A liberalizálással ugyanis új szereplők léphettek be az eddig védett piacra.
Papandreu beszédében a gazdaság élénkítését, új munkahelyek létrehozását, zöld- és tudásalapú gazdaságot ígért. Hat pontos tervében az üzleti életnek kedvező változásokat is ígért: jövőre négy százalékkal 20 százalékra csökkentik a vállalati nyereségadót. A görög politikus hosszan ostorozta az eddigi állapotokat országában, mindenekelőtt az állam alkalmatlanságát, a korrupció eluralkodását, az általános adóelkerülést. Több intézkedést ígért a korrupció és az adócsalás felszámolására, az egészségügyben létező züllött állapotok ellen. A miniszterelnök jelentős munkahelyteremtő beruházásokat is ígért – ezek azonban hosszabb idő alatt valósulhatnak meg.
Papandreu – aki egyébként a novemberi helyhatósági választásokra is kampányol – középkorú középosztálybeli, főleg férfiakból álló közönség előtt beszélt. A tüntetők pedig jórészt a fiatalokból – munkanélküliek, diákok kerültek ki. A jól őrzött teremben elmondott szózatot csak egy incidens zavarta meg, egy férfi az immár hagyományos cipődobással akarta kifejezni nemtetszését a kormányfői politikával szemben. A cipődobás nem sikerült, a támadót a rendőrök lefogták.
A görög társadalmat ennek ellenére sem kímélte meg a politikus a bírálattól, s többször visszatérve biztatta a görögöket: képesek megvalósítani a nagy átalakulást. A beszéd után megkérdezettek egy része meglehetősen szkeptikusan nyilatkozott: a miniszterelnök túl nagyot markol, mondották. Mások az erős ellenzéket jelölték meg a nehézségek okaként. A jobboldal, amelytől a kormányzó Paszok párt az államcsődöt örökölte, nem működik együtt a szanálásban, a szélsőbal pedig hevesen ellenez minden reformot.
Papandreu elítélte azokat a hangokat, amelyek a görögök bajaiért a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank hármasát, a 110 milliárd eurót hitelező trojkát okolják.
Hetvenötödik alkalommal rendezik meg Thesszalonikiben a nemzetközi vásárt. Az idén Magyarország a rendezvény díszvendége. Ebből az alkalomból a korábbiaknál nagyobb számban vettek részt kis- és középvállalkozók a kiállításon. Mindenekelőtt a városhoz viszonylag közeli dél-magyarországi cégek állítottak ki. A megnyitót népi zenekar és tánckar színesitette, sőt bemutatkoztak a Kassai-féle lovasíjász iskola görög tanítványai. Ráadásul még egy jurtát is kiállítottak.