Az alaphangulatot egy labdarúgómérkőzés szolgáltatta: a két csapat „ultrái” úgy döntöttek, közösen indulnak rohamra.
A kijevi hatalommal rokonszenvezők (köztük a szélsőjobb Jobboldali Szektor aktivistái) a Kulikovo polje tér felé vették az irányt, ahol hónapok óta a helyi antimajdanisták táboroznak.
|
Oroszpárti tüntető a felgyújtott és jelentős részben kiégett odesszai szakszervezeti székház előtt Gleb Garanich / Reuters |
Ők a donyecki és luhanszki szeparatistáktól eltérően föderalista nézeteket képviseltek, szerintük a délkeleti régiónak egy lazább államszövetség keretein belül kellene nagyobb önállósághoz jutnia. (Odessza egymillió lakosának 30 százaléka vallja magát orosz gyökerűnek.)
A tragédia akkor következett be, amikor az antimajdanista csoport a téren álló szakszervezetek házába menekült, miközben kint felgyújtották a sátortábort, majd a bejáratot is, ahonnan a tűz az épület belseje felé terjedt. Bent harmincnyolc ember elevenen elégett.
Másnap ellepték az internetet a lángoló épületről készült videók, az áldozatok elszenesedett testéről készült fotók és a Molotov-koktélokat készítő fiatal lányok névvel és címmel ellátott mosolygós profilképei. A Fekete-tenger-parti kikötőváros gyászol, de a feszültség nem enyhül.
A lapunknak nyilatkozó, a történtek által sokkolt odesszaiakat aggodalommal tölti el a hatóságok passzivitása.
|
A borzalmak kapujában Gleb Garanich / Reuters |
A rendőrség gyakorlatilag tétlenül nézte az eseményeket. A tűzoltók is húsz perc múlva érkeztek ki az égő épülethez. A tragédiáért sokak által felelősnek tartott megyei kormányzó, Vlagyimir Nyemirovszkij szerint megfelelő rendőri fellépés mellett az emberáldozatok elkerülhetők lettek volna: – A rendőrség, mint mindig, ezúttal sem az országra gondolt, hanem saját kényelmét tartotta szem előtt – nyilatkozta.
Igor, aki tervezőmérnök és családapa, úgy véli, az odesszai események látleletet adnak Ukrajna jelenlegi helyzetéről. „A kijevi hatalom nem képes vagy nem is akarja kontrollálni a lakosság nagyobb részét veszélyeztető erőszakos, vandál csoportokat”, utal a többi között a Jobboldali Szektorra.
Az informatikai területen dolgozó, huszonéves Olga szerint az odesszai események forgatókönyve a 2010–2011-es tuniszi, valamint az egyiptomi és szíriai forradalmakéra hasonlít:
– Még a békés tüntetőket a tetőkről lövő mesterlövészek is egyformán jelen voltak az összes ilyen forradalomban. Világos, hogy az embereket szándékosan bőszítették fel, így késztetve őket a kormányzat elleni határozottabb fellépésre. És most ugyanez a történet Odesszában is megismétlődik.