Papandréu megnyerte a bizalmi szavazást

Jeórjiosz Papandréu péntek éjjel megnyerte a parlamentben rendezett bizalmi szavazást. Nem lesz előre hozott választás, de a nemzeti egységkoalíciót, ha lesz, már más vezeti majd.

Ez utóbbiról a bizalmi szavazás előtti beszédében szólt a görög kormányfő, hozzátéve, hogy nyitott minden olyan koalíciós tárgyalásra, amelyik biztosítja az ország egységét. Jeórjiosz Papandréu szerint az előre hozott választás katasztrofális következményekkel járna a Görögországnak nyújtandó európai uniós mentőcsomagra nézvést, amelyet elutasítani most már „történelmi felelőtlenség” lenne.

A miniszterelnök korábban még népszavazást akart rendezni a mentőcsomag elfogadásáról, de miután kormánya több minisztere és pártja, a szocialista PASZOK egy-két tekintélyes tagja is élesen bírálta emiatt, látványosan visszakozni kényszerült, nehogy elbukja a kulcsfontosságú pénteki bizalmi szavazást. Papandréu számítása bejött: a 300 fős parlamentben kétfős többséggel bíró kormány mellett végül 153-an szavaztak 144 ellenében.

A bizalmi szavazást egyébként szándékosan időzítették ilyen későre: megvárva, hogy az összes európai, de az amerikai tőzsde is bezárjon. Amíg odabent szavaztak, szigorú biztonsági intézkedések közepette több ezer tüntető gyűlt össze az athéni parlament előtti Szintagma téren.

Nem Papandreura: az athéni tüntetők nem, a parlament viszont bizalmat szavazott a kormányfőnek
Nem Papandreura: tiltakozó Athénban

A Reuters Papandréu koalíciós ajánlata kapcsán úgy értesült, hogy a miniszterelnök már csütörtökön jelezte: ha születik megegyezés a vezető ellenzéki párttal, az Új Demokráciával (ND), ő maga nem lesz tagja a következő kormánynak. Az Antonisz Szamarasz vezette ND egyébként is a miniszterelnök fejét követeli népszavazási ötlete és a kormány gyengeségét jelző belső vita nyomán. (Miután a görög küldöttség szerda éjjel visszatért Cannes-ból, ahol a referendum miatt Athén kemény leszúrást kapott a G20-csúcsra összegyűlt európai vezetőktől, Evangelosz Venizelosz pénzügyminiszter közleményben jelezte, tévedésnek tartja Papandréu ötletét a népszavazásról. A referendum Angela Merkel német kancellár szerint egyébként azt jelentette volna, hogy Görögország elhagyja az eurózónát – de talán az Európai Uniót is.)

Nem mintha a hétfőn bejelentett, majd csütörtökön visszavont népszavazási kezdeményezéssel Görögország egy jottányit is kijebb került volna az államcsőddel fenyegető gazdasági válságból. A színjáték valószínűleg csak arra volt jó, hogy a PASZOK-kormány politikai tőkét szerezzen az egyre növekvő társadalmi ingerültséget keltő megszorításokhoz – és nem mellesleg bemártsa az ellenzéket is a választók előtt, hiszen ha lesz nagykoalíció, a megszorításokért a szocialisták mellett már az ND-nek is felelnie kell.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.