Cruz és Kasich terve a következő: felosztják egymás között a fennmaradó államokat, így akadályozzák meg, hogy Trump megszerezze a jelöltté váláshoz szükséges 1237 delegáltat a júliusi clevelandi konvencióig. Ha ez sikerül nekik, akkor második és harmadik körre is szükség lesz a szavazáson, amikor a delegáltakat már nem köti az előválasztások eredménye, azaz akár ők is befuthatnak jelöltként. Ám Trump erősödésével már ennek is egyre kevesebb az esélye.
Erős mondatok
Donald Trump: „Amikor az egyik bokszoló kiüti a másikat, nem kell megvárni a bíró döntését.”
Ted Cruz: „Mától nekünk kedvező terepen folytatódik a verseny.”
Bernie Sanders: „Ez nem csak az elnökválasztásról szól, hanem arról, hogyan alakítjuk át az országot. Arról szól, van-e bátorságunk politikai forradalmat követelni, és ti vagytok a forradalmárok.”
Hillary Clinton: „Nemrég Mr. Trump azzal vádolt, idézem, hogy kijátszom a női kártyát. … Nos, kérem osszanak lapot, benne vagyok a játékban!”
Ha pedig Indianában nem sikerült útját állni az ingatlanmilliárdosnak, akkor Crut és Kasich minden reményének vége. Hiszen Trumpnak máris van 949 delegáltja, míg Cruznak csak 544, Kasichnek pedig 153.
Azt nehéz megmondani a közvélemény-kutatások alapján, hogy mi lesz Indianában. A négy éve választási „számzsonglőrként" elhíresült elemző, Nate Silver modellje sem nyújt egyértelmű választ. Weblapja szerint ha csak a közvélemény-kutatási eredményeket nézzük, Trumpnak 75 százalék esélye van a győzelemre, ám ha más körülményeket is figyelembe veszünk (más republikánus politikusok támogatását, az állam demográfiai mutatóit, történelmét), akkor már Cruz az esélyesebb. Silver előrejelzése szerint mind Trump, mind Cruz 30-40 százalék körüli eredményre számíthat, de még nem tudni, melyikük lesz az erősebb.
Clinton már biztosan jelölt
A kedd éjjeli eredmények ismeretében ki lehet jelenteni, hogy a demokrata oldalon véget ért a verseny. Hillary Clinton az ötből négy államot megnyert – Bernie Sanders vermonti szenátor csak az aprócska Rhode Islanden tudott győzni. Clinton ezzel még jobban elhúzott Sanders előtt: az egykori külügyminiszternek 2159 delegáltja van, míg a vermonti szenátornak 1370. A győzelemhez pedig 2383 delegált szavazata kell majd a jelöltállító konvención.
|
Hillary Clinton jelöltsége már nincs veszélyben Dominick Reuter / Reuters |
Mindez már Clinton keddi győzelmi beszédében is nyilvánvaló volt. Sanderst egyre kevésbé támadja, hiszen nem akarja felbőszíteni a szenátor szavazóit – szüksége lesz a voksukra novemberben. Egyre többet beszél viszont a republikánusokról és Donald Trumpról, azaz már a „nagy" versenyre készül.
A The Washington Post elemzése szerint már nem az a kérdés, hogy ki lesz a demokrata jelölt, hanem az, hogy Sanders mikor adja fel. A lap egyébként úgy tippel, hogy egy darabig még versenyben marad, ugyanis minél erősebben jön ki a versenyből, annál nagyobb eséllyel mondhat majd fontos, kiemelt időpontban beszédet a júliusi jelöltállító konvención – ami fontos platform nézetei terjesztéséhez és a párt álláspontjának befolyásolásához.