Katonai tanács alakult Bengáziban
Az viszont biztos, hogy nem lesz tagja Abdel-Fattáh Júnisz tábornok, Moammer Kadhafi egykori minisztere, aki átállt a felkelők oldalára - írja az MTI.hu
Bugaigi beszámolója szerint a felkelők oldalára állt tisztek között vita van arról, hogy megindítsák-e a Tripoli felszabadítását célzó műveletet. Ahmed Katrani tábornok ellenzi ezt a tervet. Érvelése szerint a fővárost túszul ejtették. Kapcsolatba léptek az ott lévő felkelőkkel, akik kérték, hogy az ország más részeit ellenőrző felkelők ne tegyenek semmit, mert ők maguk is boldogulnak.
Tovább folynak a harcok
Hírügynökségi jelentések szerint a Kadhafihoz hű erők megpróbálták bevenni al-Zawiya, Miszráta és Nalut városokat is, ám az ellenzéki erők, akiket dezertált katonák is segítenek, visszaverték őket.
A felkelők szerint a kormányoldalról nyolc halálos áldozatot követeltek az összecsapások. A BBC jelentése szerint a felkelők közül senki sem halt meg. Al-Zawiyában attól félnek, hogy Kadhafi csapatai a levegőből támadnak, ám azt állítják: ez sem riasztja el őket a harctól.
Mindenközben humanitárius válság kezd kialakulni a tunéziai-líbiai határon. Már közel 140 ezer meber menekült át a határon a zavargások elől; a segélyszervezetek munkatársai nem győzik ellátásukat. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának szóvivője, Melissa Fleming elmondta: a helyszínen dolgozó kollégái szerint óránként kétezren lépik át a határt, és a helyzet immár bármikor válságosra fordulhat.
Washington addig gyakorol nyomást Kadhafira, amíg le nem mond
Az Egyesült Államok mindaddig nyomást gyakorol Moammer Kadhafi líbiai vezetőre, amíg az le nem mond - jelentette ki Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövet. Rice arról nem nyilatkozott, hogy az Obama-kormányzat kész-e repüléstilalmi zónát létesíteni Líbia felett, de azt elmondta, hogy Amerika a humán katasztrófa elhárítására és az olajárak stabilizálására törekszik - írja a hirado.hu.
Az Egyesült Államok az elmúlt napokban 30 milliárd dollár összértékű számlabefagyasztással és hadihajóinak az észak-afrikai ország közelébe való vezénylésével fokozta a Líbiára gyakorolt nyomást.
Rice az NBC-nek kijelentette, hogy Washington párbeszédet folytat a líbiai társadalom képviselőivel, de egyúttal hozzátette: kormánya nem avatkozik be oly módon, hogy kijelölje a vezetőket, vagy megszabja, hogy milyen módon menjen végbe az átmenet.
"A helyzetnek közvetlen hatása van az olajellátásra és az olajárakra. Természetesen azt akarjuk, hogy az olajkitermelés szintje stabilan tartsa az árakat és természetesen együttműködünk partnereinkkel annak biztosítása érdekében, hogy ez így legyen" - jelentette ki az ABC-nek.
Rice kijelentette, hogy az Egyesült Államok minden olyan partnerével egyeztet, amely többletkapacitással rendelkezik. A CBS-nek elmondta, hogy az amerikai politika előkészületeket folytat arra az esetre, ha a líbiai események "valódi humán katasztrófához" vezetnének.