Történelmi szavazás Líbiában

Az észak-afrikai ország ideiglenes törvényhozó szervét, az Általános Nemzeti Kongresszust választják meg. Tripoli és a keleti országrész között egyre nő a feszültség az autonómiatörekvések miatt.

Szombaton megkezdődött a parlamenti választás, amelyen az észak-afrikai ország ideiglenes törvényhozó szervét, az Általános Nemzeti Kongresszust választják meg.

A megválasztandó parlament Moammer Kadhafi tavaly véget ért 42 évi önkényuralma után kinevez egy kabinetet a jelenlegi ideiglenes kormány, az Átmeneti Nemzeti Tanács (NTC) helyett. Az új parlament miniszterelnököt is választ.

Líbia történetében ötven év óta ez az első választás, amelyen 2,8 millió szavazásra jögosult állampolgár vesz részt. A megválasztandó 200 képviselő közül 120 egyéni mandátummal, 80 pedig pártlistákról kerül be a törvényhozásba. A képviselői helyekért 3700 jelölt verseng, köztük 585 nő.

A választások esélyesei a törzsi klánok képviselői és a Kadhafi-rezsim megbuktatása után az illegalitásból előjött iszlamisták az esélyesek, akik Líbiában az Igazságosság és Alkotás Pártjában egyesültek.

A választásokra a nemzetközi szervezetek, köztük az Arab Liga, az Európai Unió és az Afrikai Unió is megfigyelőket küldött, de ez aligha lesz képes szavatolni a választások tisztességes és demokratikus jellegét, különösen az instabil régiókban. Líbiát mély regionális ellentétek feszítik: a keleti nagyvárosban, Bengáziban törzsi, önkormányzati és katonai vezetők négy hónapja  félautonómiát kiáltották ki a korábban Kirenaika néven ismert kelet-líbiai területnek, amire Tripoliban tüntetés volt a válasz. (Az elfogadott dokumentum szerint a függetlenedő országrész, Kireneika saját fővárost, rendőri erőket, igazságszolgáltatást és parlamentet akar, a külpolitikát viszont rábízná a Tripoliban regnáló központi kormányzatra – körülbelül ugyanúgy, ahogy Líbia 1951 és 1963 között kinézett, amikor is három nagy régió, a nyugati Tripolitania és Fazzan, illetve a keleti Kireneika föderációjából állt az ország.)

Kelet-Líbiában sokan félnek, hogy a föderalista rendszer nélkül semmit nem kapnak a föld mélyén rejlő olaj utáni bevételekből: ennek a fenyegetett jelét látják például abban is, hogy a szombati választásokon az egykori Kireneika területéről mindössze 60 képviselő juthat be a 200 fős törvényhozásba.

Az igazságtalannak tartott rendszer miatt korábbi felkelők egy csoportja tiltakozásul öt keleti olajfinomítóban is erőszakkal leállította a munkát, és volt már halálos incidens is: a megméretés előestéjén a helyi választási bizottság egyik tagja vesztette életét, amikor rálőttek a helikopterére Bengázi felett. A A város egyik választási helyiségérefegyverrel támatak, Ajdabíjában pedig szavazócédulákat tartalmazó dobozokat lobbantottak lángra.

Bár az NTC vajmi kevéssé van elragadtatva a keleti autonómiatörekvésektől, a feszültséget enyhítendő nemrég úgy döntött, hogy a szombati választások nyomán megalakuló törvényhozás jogkörei közül kiveszi a Líbia új alkotmányának megírásáért felelős testület kinevezését. Musztafa Abdel Dzsalil államfő, az NTC vezetője korábban úgy vélte, az autonómiatörekvéseket kívülről szítják Líbiában. 

Líbia történetében ötven év óta ez az első választás, amelyen 2,8 millió szavazásra jogosult állampolgár vesz részt
A woman shows her ink-stained finger after casting her vote in the National Congress election, in Benghazi July 7, 2012. Libyans began voting in their first free national election in 60 years on Saturday, a poll designed to shake off the legacy of Muammar Gaddafi but which risks being hijacked by autonomy demands in the east and unrest in the desert south. REUTERS/Esam Al-Fetori (LIBYA - Tags: POLITICS ELECTIONS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.