Törökország gyilkossággal vádolja Izraelt
Izraelnek el kell ismernie felelősségét a Gázai övezetbe tartó segélyhajók elleni támadás ügyében - mondta kedden Ahmet Davutoglu török külügyminiszter Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő előző napi bírálatait elutasítva. – A helyzet teljesen világos: Izrael civileket gyilkolt meg a nemzetközi vizeken, tehát vállalnia kell a felelősséget – idézte Davutoglut az Anadolu török hírügynökség. A török diplomácia vezetője azokra a vádakra válaszolt, amelyeket Netanjahu fogalmazott meg hétfőn egy - a flottilla ügyét vizsgáló - ötfős izraeli vizsgálóbizottság előtt. Május 31-én izraeli kommandósok nemzetközi vizeken megtámadták a Mavi Marmara zászlóshajót, amely megpróbálta áttörni a Gázai övezet körüli blokádot. A katonai műveletben kilenc palesztinbarát török aktivista vesztette életét.
Az izraeli védelmi miniszter azt mondta kedden, hogy Izrael sajnálja az elvesztett emberi életeket, de sokkal rosszabbá is válhatott volna a helyzet, ha másképp cselekszenek. Barak úgy gondolja, hogy a segélyflottilla útja "előre eltervezett provokáció" volt. Védelmébe vette a palesztin enklávéval szemben érvényben levő korlátozásokat is, szerinte ezek nélkül a terület „hatalmas fegyverarzenállá” válna.
A védelmi miniszter egy öt izraeliből és két, szavazati joggal nem rendelkező külföldi megfigyelőből álló vizsgálóbizottság előtt tanúskodott a május 31-i incidens ügyében, amelyben kilenc palesztinbarát török aktivista vesztette életét. Az eset nagy nemzetközi felháborodást váltott ki, s a Gázai övezet izraeli blokádjának enyhítéséhez vezetett.
Törökország az izraeli vizsgálóbizottság felállítása után azt hangsúlyozta, hogy a belső nyomozás nem számít, ugyanis Izrael nem játszhatja egyszerre a vádlott, az ügyész és a bíró szerepét. Benjámin Netanjahu miniszterelnök hétfőn tanúskodott, míg Gabi Askenázi vezérkari főnök szerdán áll a bizottság elé.
Az ENSZ két fórumon indított vizsgálatot a gázai segélyhajók ügyében. A Geoffrey Palmer volt új-zélandi miniszterelnök vezette, mindkét fél egy-egy képviselőjét magában foglaló bizottság kedden kezdi meg munkáját, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa pedig független nyomozást folytat majd izraeli részvétel nélkül.