Több ezer ember temeti a meggyilkolt ellenzékit
Több ezer ember kísérte el utolsó útjára pénteken Tuniszban Sokri Belaidot, az ellenzéki ernyőszervezet, a baloldali Népi Front prominens politikusát, akit szerdán lőttek le fővárosi otthona előtt. A gyilkosság szerte Tunéziában mély felhördülést keltet: szerda óta egymást érik az erőszakos demonstrációk, a tüntetők könnygázfelhőben skandálják, hogy Belaid haláláért a konzervatív iszlamista kormánypárt, az en-Nahda felel. Ezektől a jelszavaktól visszhangzott pénteken az ellenzéki politikus gyászszertartása is: ravatalánál háromezer ember gyűlt össze, többek között azt kiáltozva, hogy „vérünket és lelkünket adjuk a mártírért”. A várakozások szerint a temetés és a pénteki ima után még többen mennek ki az utcákra tiltakozni, és újra az erőszaké lesz a főszerep. A tüntetőkkel kitört összetűzésekben eddig egy rendőr halt meg.
Tunéziában ráadásul sztrájk van; a szakszervezetek is azt állítják, hogy az en-Nahda lelkén szárad a gyilkossá, amely miatt tiltakozásul mindenhol szünetel a munka. A vezető kormánypárt elutasítja, hogy köze lenne Belaid halálához, de a kedélyek csillapítására indított ellenmanőver már kudarcot is vallott: Hamadi Dzsebali miniszterelnök ugyan bejelentette, hogy kormányozhatná technokrata koalíció Tunéziát a nyáron tartandó parlamenti választásokig, ezt az ötletet saját pártja is elvetette.
Az en-Nahda felelősségét feszegetni nem mindössze a düh megnyilvánulása; a konzervatív iszlamista párt hagyja, hogy a szélsőséges milíciák sokhelyütt rákényszerítsék az akaratukat a helyiekre, akik közül ez sokaknak nem tetszik abban a Tunéziában, amelyet eddig az arab szekularitás védőbástyájáként ismernek.
Pénteken Tuniszon kívül több más nagyvárosban is tüntettek az emberek: Szidi Búzidban, a forradalom és az egész arab tavasz kitörésének helyszínén tízezer ember gyászolta Belaidot az utcákon, de tartottak megemlékezéseket Gafsában és Szfakszban is. A hangulat pattanásig feszült: a BBC helyszíni jelentése szerint „nehéz túlbecsülni” feszültséget., amely két napja uralkodott az észak-afrikai országon.